První díl série webcastů Iniciativa Sníh "Pandemie očima vědy":
Za účast předních odborníků se během nich pokusíme co nejsrozumitelněji zodpovědní palčivé otázky veřejnosti obestírající probíhající pandemii a vysvětlit, v čem spočítat největší výzvy, které dnes společnost čelí.
Zajímá vás, jak je to s infekčností již očkovaných?
Jak si v řešení pandemie vedeme ve srovnání s ostatními zeměmi a co znamená pro opatření?
Říkáte, jaké jsou právní nebo legislativní souvislosti a dopady pandemie?
Co účinně můžete, nebo naopak nemůžete udělat pro izolaci rizikových skupin?
Nebo hrozba nových mutací z pohledu vakcín? To vše a několik více se dozvíte v úterý 23. 2. od 19.00. Prostor bude i pro dotazy.
Hosty budou:
❄️ Prof. RNDr. Zdeněk Hel, Ph.D. - Český imunolog je profesorem na lékařské fakultě University of Alabama (UAB) v americkém Birminghamu, kde se dlouhodobě zabývá výzkumem viru HIV a dalších nemocemi. Podílí se na intenzivním výzkumu viru SARS-CoV-2 a jeho působení ve lidském organismu.
❄️ Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc. - Český vědecký a vysokoškolský pedagog, který ve svém výzkumu zaměřuje na biologickou evoluci, zejména pak v oblastech etologie, parazitologie a evoluční psychologie.
❄️ Prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc. Profesorka Dzúrová, CSc. vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK, kde platí dodnes. Řadu let byla externí vědecká pracovnice Psychiatrického centra Praha (PCP), následně vzniklého Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Akademický rok 2002–2003 strávil jako postdoktorandka na School of Public Health, University of California, Berkeley, poté zde bude řada umožněna účast na projektu Fogarty. V roce 2015 založila v Českém ojedinělém magisterském studijním programu - Sociální epidemiologie, na které dále participují kolegové z University College London (UCL).
❄️ doc. JUDr. Filip Křepelka, Ph.D. - Doktor Křepelka pracuje od roku 1997 na Masarykově univerzitě v Brně na Právnické fakultě na katedře mezinárodního a evropského práva. Je zde zaměstnán jako docent práva Evropské unie, vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva od roku 2015.
❄️ doc. JUDr. Filip Křepelka, Ph.D. - Doktor Křepelka pracuje od roku 1997 na Masarykově univerzitě v Brně na Právnické fakultě na katedře mezinárodního a evropského práva. Je zde zaměstnán jako docent práva Evropské unie, vedoucí katedry mezinárodního a evropského práva od roku 2015.
❄️D.️ Daniel D. Novotný, Ph.D. - Dr. Novotný vystudoval filosofii na Univerzitě Karlově, International Academy for Philosophy v Lichtenštejnsku a Státní univerzitě v New Yorku v Buffalu. Působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzitě jako vysokoškolský pedagog v oblasti logiky, epistemologie, metafyziky, dějin filosofie atd. a jako proděkan pro zahraničí. V minulosti se mj. podílel i na činnosti interdisciplinárního think-tanku zabývajícího se ontologií a bioinformatikou, v současnosti se badatelsky zabývá kromě dějin filosofie i filosofií technologie a aplikovanou etikou, např. i v etické komisi při Ministerstvu dopravy. V rámci činnosti Centra Karla Čapka pomáhá spravovat web Etika epidemie. V polovině března založil aktivní diskusní skupinu covid19philosophy, z níž vzešel mj. i překlad John Snow Memoranda do češtiny a slovenštiny a řada spolupracovníků Iniciativy Sníh. Přednášel ve více než 20 zemích.
❄️ PhDr. David Anthony Procházka, Ph.D., MBA, MSc - David Anthony Procházka je pedagog a popularizátor managementu postaveného na důkazech. Na FPH VŠE založila Research Club a vede Centrum Evidence-based managementu. Přednáší nebo mentoruje management, metody výzkumu a podnikatelské etiky. Své znalosti čerpání studia na University of Cambridge, JBS, doktorát získal na Vysoké škole ekonomické v Praze.
Zpracovala Jana Kulhánková