2. tisková zpráva s doporučeními Iniciativy Sníh k nastávajícím vánočním svátkům

Praha 22. 12. 2020 - tisková zpráva s doporučeními k nastávajícím vánočním svátkům Iniciativy Sníh

Odborníci sdružení v Iniciativě Sníh jednoznačně podporují jakékoliv testování občanů (PCR i antigenní) v době před nastávajícími svátky. Současně upozorňují na to, že antigenní testy nasazené pro dobrovolné celoplošné testování vládou od 16. prosince nejsou ve všech případech spolehlivé. Podle zveřejněných studií mají citlivost pouze přibližně 30 až 80 %; neodhalí tedy 2 až 7 z 10 infikovaných. Tito lidé potom mohou infekci dále šířit.

Iniciativa Sníh proto všem občanům doporučuje

V případě, že obdrží negativní výsledek antigenních testů, aby nepovažovali tento výsledek za potvrzení, že nejsou infikováni a nemohou nakazit druhé. Test je platný po dobu nejvýše 12 až 24 hodin.

Iniciativa vyzývá k odložení rodinných setkání na pozdější dobu, protože to je nejspolehlivější způsob, jak nenakazit své bližní, a vzhledem k tomu, že vakcíny jsou již za dveřmi.

Dále Iniciativa vyzývá, aby občané při návštěvách svých bližních, pokud k ním dojde, dodržovali preventivní opatření v co největší možné míře.

Iniciativa Sníh stále považuje za základ boje s Covid-19 masívní PCR testování v rozsahu, v kterém je používáno v úspěšných státech, a vyzývá k jeho větší dostupnosti pro všechny, kteří o něj projeví zájem.

Zástupci Iniciativy Sníh sdělují:

„V praxi znamená, že mnozí občané, kteří obdrží negativní výsledek antigenního testu, mohou být ve skutečnosti aktivně infikováni virem SARS-CoV-2. Mohou tak nakazit další, včetně svých bližních v době svátků.

Antigenní testy jsou jednoznačně lepší než žádné.

Nové antigenní testy s vyšší sensitivitou jsou již dostupné na trhu a budou vhodné tam, kde PCR testy nejsou možné, z časových či technických důvodů.

EU a celosvětová vědecká komunita ale doporučuje používat především testy PCR, a to nejlépe na vzorcích odebraných bezbolestně, tedy nasálním výtěrem nebo kloktáním, a nastavit potřebné incentivy pro testování.

Je nutné, aby každý občan České republiky měl přístup k PCR testům na Covid-19, a to bud‘ zdarma nebo jen za nízký poplatek. Široká dostupnost PCR testu je základním pilířem chytré karantény,“ říká imunolog prof. Zdeněk Hel (School of Medicine, University of Alabama at Birmingham).


Národní koordinátor testování a vedoucí laboratorní skupiny při ministerstvu zdravotnictví doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D. (Ústav molekulární a translační medicíny) poukázal také na omezenou dobu bezinfekčnosti u jednotlivých druhů testů:

Pokud máte možnost se nechat otestovat, ať už PCR nebo antigenním testem, určitě to udělejte. Testování a trasování infikovaných osob jsou velmi účinným nástrojem k potlačení epidemie.

Jestliže se necháte otestovat, darujete tím některým spoluobčanům šanci dožít se očkování.

Pamatujte ale, že i když jste negativní, musíte dodržovat opatření zpomalující přenos choroby – negativní výsledek antigenního testu je přiměřenou zárukou bezinfekčnosti na dobu nanejvýš 12 hodin. V případě PCR vyšetření je to až 72 hodin. Pokud se chystáte navštívit své příbuzné v rizikové skupině, nechte se vyšetřit co nejkratší dobu před návštěvou.“


„Jestli máte své blízké skutečně rádi, tak ten nejlepší dárek, který jim můžete dát, je, že je v současnosti nenavštívíte. Anebo pokud je chcete navštívit, tak buďte opatrní a ohleduplní, aby ten polibek, který svým rodičům nebo prarodičům dáte, nebyl polibkem smrti.

Zdravotníci jsou připraveni bojovat o každý lidský život. Ale roste nám počet nemocných i hospitalizovaných, zvedá se reprodukční číslo a roste i počet nakažených zdravotníků – v současnosti jich je více než 5000 a také 1000 lékařů,“ formuloval svoji výzvu MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory.


„Chtěl bych vás poprosit, abyste letos vynechali návštěvy, zejména návštěvy u příbuzných, kteří patří do okruhu covidem ohrožených osob. Skutečně byste jim mohli přinést dárek, který byste jim předat nechtěli,“ doplnil prof. RNDr. Jaroslav Flegr,“ (Přírodovědecká fakulta UK).

Ředitel společnosti Podané ruce o.p.s. Mgr. Jindřich Vobořil, Pg.Dip. uvedl svoje zkušenosti ze sociální oblasti, kde jsou antigenní testy využívány už delší dobu a kde mají díky snadnosti svého nasazení opodstatnění: „Vybrané antigenní testy už několik měsíců úspěšně používáme například v sociálních službách, například v domovech pro seniory, kde je důležitá možnost jejich administrace na místě a rychlé výsledky. Jedná se například o velká zařízení, kde je okolo 400 obyvatel pod jednou střechou a 100 a více zaměstnanců, kteří chodí ven a dovnitř. Zde tyto testy spolu s dalšími ochrannými prostředky významně snižují riziko zavlečení a rozšíření covidu.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..