Nejčastější dotazy – Ptačí chřipka, omezení venkovního chovu drůbeže

Než přejdeme k nejčastějším dotazům o ptačí chřipce a omezení chovu drůbeže, dovolte mi vložit pár slov k tématu.

K ptačí chřipce a k omezení venkovního chovu drůbeže se vyjádřila 5. ledna 2023 RNDr. Helena Jiřincová v živém vstupu na téma: Ptačí chřipka se vymyká kontrole a vstup začíná od 10. minuty a 25. sekundy.

Doktorka Jiřincová poskytla redakci Sněhu i studii, ze které také čerpala. Ráda vám ji předkládám.

Vědecká zpráva Avian influenza overview September – December 2022 poskytuje přehled detekcí viru vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) u drůbeže, ptáků chovaných v zajetí a volně žijících ptáků, jakož i pozoruhodných propuknutí viru nízkopatogenní ptačí chřipky (LPAI) u drůbeže a ptáků chovaných v zajetí a případů u lidí v důsledku ptačí chřipky – viru, který se vyskytl v Evropě i mimo ni mezi 10. zářím a 2. prosincem 2022.

"Mořští ptáci hnízdící v koloniích jsou menším zdrojem pro masivní úhyn v tomto létě. Léto je bezprecedentní období, ve kterém doposud ptačí chřipka cirkulovala," dodává Helena Jiřincová pracující v Národní referenční laboratoři pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění pro Ústav státního zdraví.

Birds Flight Freedom Happy Family  - Risy / Pixabay

FAQ: Ptačí chřipka a omezení chovu drůbeže

FAQ (často kladené dotazy), které předkládám pochází ze Státní veterinární správy a dodala je MVDr. Aneta Pierzyna, veterinární lékařka, vědkyně (histopatologie, One Health).

Proč SVS přistoupila k omezení venkovního chovu drůbeže?

˄

SVS přijala celostátní mimořádná veterinární opatření zakazující chov drůbeže pod širým nebem z důvodu přibývajících ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky v chovech drůbeže v České republice (ČR) a z důvodu nepříznivé nákazové situace v Evropě a rizika dalšího šíření do ČR. Informace o nákazové situaci v Evropě jsou uvedeny zde. Cílem přijatých opatření je zamezení zavlečení nákazy do chovů, a také ochrana zdraví zvířat a lidí. Současný cirkulující subtyp vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 je totiž potenciálně přenosný na člověka (má tzv. zoonotický potenciál).

Co když nemůžu drůbež trvale uzavřít?

˄

Pokud není možné drůbež držet uvnitř budovy, je možné ji ponechat venku, ale v omezeném prostoru, tak, aby bylo zajištěno, že nepřijde do kontaktu s volně žijícími ptáky (zejména s vodním ptactvem). Krmivo a voda musí být umístěny v budovách anebo pod přístřešky. Stelivo, krmivo a voda musí být skladováno takovým způsobem, aby se zabránilo kontaminaci trusem volně žijících ptáků.

Musím někam hlásit, že drůbež nemůžu zavřít?

˄

Chovatel drůbeže, která nepodléhá evidenci podle plemenářského zákona č. 154/2000 Sb., nemusí nikam hlásit, že drůbež nemůže uzavřít.

Chovatelé, kteří chovají ve svém hospodářství drůbež podléhající evidenci podle plemenářského zákona a nemohou drůbež uzavřít, mají povinnost o této skutečnosti neprodleně informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu nebo Městskou veterinární správu v Praze (dále jen krajská veterinární správa). Kontakty jsou uvedeny zde.

Na jaké druhy ptáků se nařízení nevztahuje?

˄

Výjimku ze zákazu chovu pod širým nebem mají dle nařízení holubi a běžci (pštrosi, aj.). Tyto druhy lze držet venku, ale platí pro ně povinnost, že krmivo a voda musejí být podávány uvnitř budov nebo pod přístřešky. Zákaz chovu se dále nevztahuje na pávy, papoušky, andulky, dravce aj., jelikož se nejedná o drůbež. Nevztahuje se tedy na zoo ani na záchranné stanice apod.

Co je myšleno označením drůbež ve vydaném nařízení?

˄

Za drůbež jsou považováni ptáci, kteří jsou chováni v zajetí pro účely:

a) produkce: masa, konzumních vajec, jiných produktů;

b) zazvěření pernaté zvěře;

c) šlechtění ptáků používaných pro typy produkce uvedené v písmenech a) a b).

Definice „drůbeže“ vyplývá z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/429, jde o tzv. „právní rámec pro zdraví zvířat“.

Jak dlouho bude platit zákaz chovu drůbeže pod širým nebem?

˄

Délka trvání platnosti tohoto nařízení bude záviset na nákazové situaci vysoce patogenní ptačí chřipky v ČR a sousedních státech.

Kdy se ptačí chřipka objevuje nejčastěji?

˄

Ptačí chřipka je nákaza, která se vyznačuje sezónností (jaro, podzim, zima) související s jarní a podzimní migrací volně žijících ptáků, kteří jsou přirozenými přenašeči virů ptačí chřipky (zejména vodní ptactvo) a jsou tak zdrojem viru pro chovanou drůbež.

Jak se projevuje ptačí chřipka u volně žijících ptáků a u chované drůbeže? 

˄

Chovaná drůbež (zejména hrabavá) je na rozdíl od volně žijících ptáků vysoce vnímavá k této nákaze a dochází u ní často k náhlým úhynům (zejména po infekci subtypem H5N1). Oproti tomu u volně žijících vodních ptáků (kachny, husy) nákaza často proběhne bez příznaků, pták neuhyne a stává se zdrojem viru pro drůbež. Infikovaní ptáci vylučují virus trusem a respiračními sekrety. Virus se šíří přímým kontaktem infikovaných ptáků, zejména trusem nebo kontaminovanou podestýlkou, krmivem a vodou. Vzhledem k odolnosti virů, včetně jejich schopnosti přežít po dlouhá období při nízkých teplotách, mohou být také přenášeny na chovatelské pomůcky, oblečení, obuv a snadno se tak šířit z chovu do chovu.

Je ptačí chřipka nebezpečná pro člověka?                                                                             

˄

Subtyp vysoce patogenní chřipky H5N1 je považován za potenciálně rizikový i pro člověka. V Evropě byl zaznamenán přenos nákazy na člověka v roce 2021 ve Spojeném království. Mimo Evropu (Čína, Kambodža, Vietnam) jsou potvrzovány případy onemocnění u lidí častěji a jsou způsobené výlučně přímým stykem člověka s nakaženými ptáky. V ČR se přenos na člověka nikdy nepotvrdil. Nikde ve světě nebyl dosud zaznamenán přenos prostřednictvím konzumace drůbežího masa či vajec.

Je rozdíl mezi nekomerčními malochovy a komerčními chovy, co se týče rizika šíření nákazy?

˄

Největší riziko pro šíření nákazy představují právě nekomerční malochovy (produkty a ptáci jsou využívány pouze pro vlastní potřebu), které nemají zákonem stanovená pravidla biologické bezpečnosti a nepodléhají pravidelným veterinárním kontrolám k ověření, že jsou tato pravidla dodržována. Jelikož nepodléhají státnímu veterinárnímu dozoru, nejsou u nich kontrolovány ani přesuny zvířat a živočišných produktů, kterými může být nákaza rozšířena do dalších chovů. 

Jaké povinnosti musí dodržovat komerční chovy?

˄

Chovatelé, kteří chovají drůbež jako podnikatelé, mají z veterinárního zákona povinnost chránit chovy před nebezpečnými nákazami zvířat – umístěním vhodných zařízení, která zabraňují průniku volně žijících zvířat (např. zasíťováním otvorů, umístěním sítí, plašičů), vytvářením vhodných podmínek pro nakládání zvířat k přepravě a k jejich vykládání a pro zabezpečení skladů krmiv před zvířaty; při výskytu nebezpečné nákazy anebo při podezření z jejího výskytu vstupními a vjezdovými dezinfekčními prostředky; podáváním vody a krmiva drůbeži a ptákům chovaným v zajetí uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky a odděleným chovem vodní drůbeže od ostatní drůbeže a ptáků chovaných v zajetí a dbát na to, aby o zvířata pečovaly osoby, které k tomu mají potřebné znalosti a zkušenosti.

Chovatelé jako podnikatelé chovající drůbež pro účely podnikání jsou ze zákona povinni hlásit příslušné krajské veterinární správě pokles v příjmu potravy a vody o více než 20 %; pokles v produkci vajec o více než 5 % po dobu delší než 2 dny, nebo úmrtnost vyšší než 3 % týdně.

Jaké povinnost mají nekomerční malochovy?

˄

Nekomerční malochovy výše uvedená zákonná opatření splňovat nemusejí a existují pro ně doporučení, a proto jsou považovány za rizikové z důvodu vzniku a šíření vysoce patogenní ptačí chřipky.

Kolik ohnisek bylo potvrzeno v nekomerčních malochovech a komerčních chovech?

˄

Převážná většina ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky byla v předchozích letech v ČR potvrzena právě v nekomerčních malochovech, kde dochází běžně ke společnému chovu vodní a hrabavé drůbeže a k možnému přístupu drůbeže na přilehlé vodní plochy, kde se vyskytuje i vodní volně žijící ptactvo. U vodní drůbeže může nákaza navíc probíhat bezpříznakově, a ta je tak skrytým přenašečem viru a zdrojem nákazy pro hrabavou drůbež, která je k nákaze velice citlivá.

V roce 2021 bylo v ČR potvrzeno celkem 48 ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky, z toho 31 v malochovech a 17 ohnisek v komerčních chovech drůbeže. V roce 2022 bylo doposud potvrzeno celkem 16 ohnisek, z toho 13 v malochovech a 3 v komerčních chovech drůbeže.

Jaké má výskyt ptačí chřipky v ČR dopady?

˄

Potvrzení nákazy v ČR má negativní dopad nejen na zdraví zvířat a lidí, ale má také negativní ekonomické důsledky (utrácení zvířat, likvidace živočišných produktů (vejce), čištění a dezinfekce v ohnisku). Mezi další ekonomické důsledky paří omezení přemísťování drůbeže a jiných ptáků chovaných v zajetí v a do/z uzavřeného pásma (ochranné pásmo a pásmo dozoru) zřízeného kolem ohniska nákazy a omezení v přemísťování mimo ČR. Je-li v uzavřených pásmech kolem ohniska chována drůbež na maso, musí její přesun na porážku povolit příslušná krajská veterinární správa. Maso z drůbeže chované v okruhu cca 3 km kolem ohniska (tzv. ochranné pásmo) smí být navíc uvedeno na trh pouze v ČR nebo použito do výrobků zpracovaných metodami zaručeně inaktivujícími virus ptačí chřipky.

Co je status země prosté ptačí chřipky? Proč je důležitý?

˄

,,Status země prosté vysoce patogenní ptačí chřipky u drůbeže“ je nákazový status, udělovaný Světovou organizací pro zdraví zvířat, který umožnuje ČR obchodování s drůbeží a drůbežími produkty s třetími zeměmi (státy mimo Evropskou unii). Ztráta tohoto nákazového statusu tak znamená negativní ekonomické dopady související s mezinárodním obchodem, jelikož ČR patří mezi velké vývozce zejména násadových vajec do třetích zemí. ČR o tento nákazový status, který získala v červnu 2022, přišla z důvodu nově zjištěného ohniska vysoce patogenní ptačí chřipky na začátku prosince 2022.

Zavedly zákaz venkovního chovu drůbeže kvůli šíření ptačí chřipky i jiné evropské státy?

˄

Zákaz venkovního chovu z důvodu rizika šíření vysoce patogenní ptačí chřipky uplatnila nejen ČR, ale rovněž i jiné evropské státy, např. Chorvatsko, Francie, Maďarsko a Nizozemsko.

Chcete-li pokračovat ve čtení k tématu, nabízím k tomu článek české televize k situaci Vybíjejí 15 procent všech českých slepic. Ptačí chřipka se rozšířila do celého tachovského chovu.

O tématu diskutujeme na Facebooku.

Zpracovala Jana Kulhánková, děkuji Anetě Pierzyna a Heleně Jiřincové za námět.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..