Telemedicína v České republice jako pomocník pro lepší dostupnost zdravotní péče

Telemedicína v České republice – současnost a budoucnost

Technologie se stávají základním prvkem v podpoře veřejného zdraví v České republice. Ve středu tohoto stojí telemedicína jako forma poskytování zdravotní péče na dálku pomocí telekomunikačních a informačních technologií. Tento systém umožňuje on-line komunikaci mezi pacienty a lékaři, diagnostické testování a umožňuje sledování stavu pacientů.

Pojem telemedicína se stává synonymem pro lidovější pojmenování “lékař na dosah”, což dokazují i informace, které na vás vyskočí při prostém zadání slova “telemedicína” do vyhledávače. Centrum doporučených postupů pro praktické lékaře vydalo Doporučený diagnostický a terapeutický postup pro všeobecné praktické lékaře 2020, ve kterém lze najít mimo jiné dva základní pojmy. První je pojem eHealth (elektronické zdravotnictví), jehož názorný příklad lze vidět na portálu pacienta  e-health.msk.cz. Pojem mHealth znamená mobilní zdravotnictví pomocí aplikací a programů. Příkladem takové aplikace je MEDDI app. O ní píší například Novinky.cz: MEDDI app vám prostřednictvím kamery chytrého telefonu změří krevní tlak. A umí toho daleko víc.  Během pandemie COVID-19 se telemedicína osvědčila ještě více jako způsob, jak snížit riziko šíření viru. Někteří poskytovatelé zdravotní péče zaznamenali nárůst využití telemedicíny během pandemie COVID-19 i mimo toto zdravotní téma.

Telemedicína v České republice
jako pomocník pro lepší dostupnost zdravotní péče

Vyzkoušeno, funguje 🙂

Telemedicína se v České republice začíná postupně etablovat jako důležitý nástroj ve zdravotnickém systému, a to především díky mnoha výhodám, které přináší. Ačkoli je její současné využití stále omezené, řada projektů ukazuje na vysoký potenciál tohoto nového přístupu. 

Výhody

Telemedicína nabízí řadu výhod, jako jsou nižší náklady, zlepšení přístupu k zdravotní péči a rychlejší diagnostika. Může být využívána pro vzdělávání pacientů o zdravotních tématech, k monitorování pacientů s chronickými onemocněními, k poskytování terapeutických služeb přes internet. Taková forma terapie může být velmi užitečná pro pacienty, kteří žijí v odlehlých oblastech nebo mají omezený přístup k psychologické péči.

Nevýhody

Mezi nevýhody nebo překážky bránící širšímu rozšíření telemedicíny patří například nedostatečné znalosti a dovednosti v oblasti technologií ze strany lékařů nebo pacientů, omezené finanční zdroje pro pořízení potřebné technické výbavy nebo nedostatečná důvěra pacientů v telemedicínu.

Opatření k maximalizaci využití telemedicíny a zvýšení efektivity zdravotní péče

Samozřejmě existují opatření, která mohou pomoci k jejímu rozvoji a minimalizaci obav osob z využívání technologií pro telemedicínu. Například vláda schválila změny v oblasti lékařských vzdělávacích programů, které zahrnují výuku telemedicíny, aby lékaři byli připraveni na poskytování této formy zdravotní péče. V některých regionech byly také spuštěny pilotní projekty, které umožňují pacientům využívat telemedicínu pro konzultace s lékaři a sledování svého zdravotního stavu.

Zákony a telemedicína

Legislativní podpora telemedicíny se začala objevovat v posledních letech. Vláda schválila změny v oblasti lékařských vzdělávacích programů zahrnující výuku telemedicíny.

Novela zákona o zdravotnických zařízeních, schválena v roce 2017, umožňuje poskytovat zdravotní péči na dálku prostřednictvím telemedicíny. Zákon o e-zdravotnictví stanovuje pravidla pro sběr, uchovávání a sdílení zdravotních dat v elektronické formě, což umožňuje využití telemedicíny.

V publikaci Digitální zdravotnické aplikace a telemedicína v České republice| CMS odpověděli Tomáš Matĕjovský a Pavel Dřímal na otázky vztahující se k právní problematice a telemedicíně. Publikace obsahuje informace o právním rámci a regulaci digitálních zdravotnických aplikací a telemedicíny v České republice, o klasifikaci software v rámci digitálních zdravotnických aplikací, povinnostech, odpovědnosti a právních důsledcích. Dále zahrnuje informace o regulaci lékařů, telemedicíny, a případných budoucích právních vývojích v této oblasti v České republice.

Telemedicína je pro pacienty zdarma a k tomu mají větší pohodlí

V ČR se lékaři telemedicínské konzultace hradí zdravotními pojišťovnami stejně jako za běžné návštěvy a v případě, že je telemedicína poskytována jako samostatná služba mimo běžnou péči, mohou být ceny stanoveny individuálně.
Telemedicína je stále vnímána jako nová a inovativní služba, a proto je stále potřeba zkoumat její přínosy a efektivitu. K dalšímu rozvoji v oblasti telemedicíny je dále nutné zlepšovat technologickou infrastrukturu, zvyšovat povědomí o telemedicíně a posilovat důvěru pacientů v tuto formu zdravotnické péče.

Zdroj inspirace:

Na dálku se dá řešit až třetina zdravotních problémů. Telemedicína jede

Telemedicína napříč obory: chybějí propedeutika a standardy

Přínos telemedicíny pro zdravotnictví

Doktor do kapsy je založený na FIRST VISIT ONLINE. Uživatel volí online konzultaci jako první možnost kontaktu s lékařem.

EUC a lékař online

Pacienti si novou lékařskou aplikaci mojeEUC pochvalují

Výzkumy

Zpracovala Jana Kulhánková

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..