Francie čelí nejhorší epidemii ptačí chřipky v historii. Je ptačí chřipka nebezpečná pro člověka?

Francie čelí nejhorší epidemii ptačí chřipky v historii. Je ptačí chřipka nebezpečná pro člověka?

Počet utracených kusů začátkem dubna přesáhl 14 milionů drůbeže, Francie čelí nejhorší epidemii ptačí chřipky v historii; nebývalý nárůst nákazy zasáhl největší drůbežářské regiony v zemi. Šíření ptačí chřipky vyvolalo obavy vlády a drůbežářského průmyslu kvůli škodám, které může způsobit v hejnech, možným omezením obchodu a riziku přenosu na člověka. [1, 2] Situace se vymyká kontrole, upozorňuje organizace L214, která se zabývá ochranou práv zvířat, rovněž dobrými životními podmínkami zvířat používaných k lidské spotřebě (maso, mléko, vejce a ryby) atp. [3]

Jedná se o onemocnění, které se ve Francii pravidelně vrací od roku 2015. Během několika let způsobila ptačí chřipka čtyři epidemie. Poslední z nich vypukla koncem listopadu, kdy se na severu země objevilo první ohnisko. V současné době jsou nejvíce postiženy profesionální farmy. "Ke 4. dubnu bylo zjištěno 1164 ohnisek ptačí chřipky na farmách, z toho 508 ve Vendée, 42 ve volné přírodě a 22 na dvorcích," uvádí se na internetových stránkách www.agriculture.gouv.fr. [4]

Obr. 1 – Francie. Zasažené oblasti ptačí chřipkou v rámci poslední vlny epidemie do února 2022 [5]
Obr. 1 – Francie. Zasažené oblasti ptačí chřipkou v rámci poslední vlny epidemie do února 2022 [5]

V Evropě byla od srpna 2021 zjištěna četná ohniska vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI) u volně žijících zvířat nebo v hospodářstvích, zejména podél Severního a Baltského moře. Zdravotní orgány mnoha členských států (Nizozemsko, Německo, Itálie atd.) oznámily výskyt ohnisek v chovech drůbeže (krůty a brojleři, nosnice). [6]

Lidé se sice nemohou nakazit ptačí chřipkou konzumací vajec, kachních prsou nebo oblíbené paštiky z husích jater, ale mohou se nakazit kontaktem s infikovanou drůbeží. Nelze však vyloučit ani pandemii tohoto nebezpečného onemocnění u lidí, vše dále vysvětlíme.

Co je ptačí chřipka?

Obr. 3 – infografika. Co je to ptačí chřipka?
Obr. 3 – infografika. Co je to ptačí chřipka?

Ptačí chřipka je onemocnění živočišného původu způsobené kmeny chřipkového viru A. Říká se jí také "chřipka A". Jedná se o infekční, virové, vysoce nakažlivé onemocnění postihující domácí drůbež a volně žijící ptáky, které může být v závislosti na kmeni přeneseno na člověka. „Má velmi vysokou úmrtnost u ptáků chovaných v chovech", vysvětluje Pasteurův ústav.

Mnoho druhů volně žijících ptáků, zejména těch, kteří žijí v mokřadech a vodním prostředí, je nositeli chřipkových virů. Hlavním přirozeným rezervoárem virů ptačí chřipky jsou vrubozobí (zejména kachny, husy a labutě) a bahňáci (např. rackové, rybáci a bahňáci). Infekce může být u zvířat vysoce nakažlivá a může zdecimovat celé hejno během pouhých 48 hodin, proto se jí také říká "drůbeží mor" a "kuřecí ebola". Ptačí chřipka se může přenést i na jiné druhy zvířat, například na prasata. [7]

Je možný přenos z drůbeže na člověka?

Přenos ptačí chřipky na člověka nebyl dosud příliš častý, ale nelze ho vyloučit. "Dosud nebyl ve Francii hlášen žádný případ lidské chřipky způsobené virem ptačí chřipky,"uvádí na svých internetových stránkách Santé Publique France."V současné době je více než deset virů ptačí nebo prasečí „chřipky A“ schopno infikovat člověka. U lidí se jedná především o primární případy po kontaktu s infikovanými ptáky nebo v kontaminovaném prostředí, zejména v souvislosti s trhy s živou drůbeží.“

Přesto bylo od počátku roku 2000 zaznamenáno několik stovek případů přenosu ptačí chřipky na člověka, z nichž naprostá většina se odehrála v Asii, a tyto případy si vyžádaly stovky úmrtí. Například od roku 2013 se podle Světové zdravotnické organizace (WHO) kmenem H7N9 nakazilo téměř 1600 lidí a 616 z nich zemřelo. Kmen H5N1 také od roku 2003 zabil několik stovek lidí. [9]

Jak se nemoc přenáší?

Většina viru ptačí chřipky se nachází v trusu infikované drůbeže a "v jejich dýchacích sekretech", vysvětluje Santé Publique France. Virus se proto nachází v životním prostředí: v kontaminovaném prachu nebo vodě. "K přenosu na člověka dochází vdechnutím kontaminovaného prachu nebo aerosolů nebo kontaktem při manipulaci s infikovanými ptáky. K nákaze může dojít také na trzích s drůbeží.“ [10]

Obr. 2 – vizualizace přenosu viru ptačí chřipky ze zvířete na člověka [8]
Obr. 2 – vizualizace přenosu viru ptačí chřipky ze zvířete na člověka [8]

Jak se ptačí chřipka přenáší na člověka?

"Za normálních okolností ptačí chřipka člověka nepostihuje," uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO)."Ve většině případů byly nakažené osoby v úzkém kontaktu s infikovanou drůbeží nebo s předměty kontaminovanými jejím trusem," uvádí dále WHO. K přenosu dochází prostřednictvím jemného prachu kontaminovaného trusem nebo respiračními sekrety ptáků:

  • především vdechováním těchto kontaminovaných prachů
  • při potřísnění oční sliznice
  • kontaminované ruce mohou přenášet virus také do blízkosti dýchacích cest nebo oční sliznice [11]

Jak vzniká přenos na člověka a u kterých kmenů k němu doposud došlo? [12]

Je třeba poznamenat, že ne všechny viry ptačí chřipky jsou přenosné na člověka. Ze 144 kmenů virů ptačí chřipky A způsobily infekci člověka čtyři: H5N1, H7N3, H7N7 a H9N2. "Některé z těchto infekcí byly velmi závažné a někdy způsobily smrt, ale v mnoha případech byly u lidí mírné nebo subklinické," uvedla WHO. [13]

Může se virus přenášet mezi lidmi?

"V současné době se virus přenáší pouze ze zvířat na člověka, ale zdravotnické orgány se obávají, že by se virus mohl vyvinout do formy, která by se mohla přenášet z člověka na člověka, což by otevřelo cestu k pandemii," vysvětluje Institut Pasteur.

Jaké jsou příznaky ptačí chřipky?

Infekce může u ptáků vyvolat širokou škálu příznaků, od mírného onemocnění, které často zůstane nepovšimnuto, až po rychle se šířící smrtelné onemocnění, které může způsobit závažné epidemie. V případech ptačí chřipky, která se může přenést na člověka, má onemocnění obvykle mírný průběh.

Mezi příznaky patří:

  • vysoká horečka (nad 38 °C)
  • únava,
  • bolesti svalů,
  • kašel a bolest v krku.

Výskyt těchto příznaků u osoby, která pobývala v rizikové oblasti nebo byla v kontaktu s infikovanými ptáky, by měl být urychleně léčen. Ptačí chřipka může být komplikována vysokou úmrtností na zápal plic.

Kdo je ohrožen?

  • děti, zejména děti do 1 roku věku,
  • těhotné ženy,
  • starší osoby,
  • osoby s určitými zdravotními potížemi, jako je rakovina nebo astma - jsou zranitelnější a mohou se u nich vyskytnout závažnější komplikace, včetně plicních komplikací (superinfekce plic pneumokokem), které jsou známkou závažnosti onemocnění

Jaké rady potřebuji, abych se vyhnul/a nákaze ptačí chřipkou?

Kuřata

Virus ptačí chřipky se šíří kontaktem s infikovanými ptáky nebo povrchy a předměty kontaminovanými jejich trusem. Abyste se chránili, měli byste si pravidelně mýt ruce, nosit masku a nepromokavé rukavice (při manipulaci s uhynulými zvířaty nebo zvířecím odpadem).

Pokud cestujete do oblasti s rizikem ptačí chřipky (nebo v ní žijete), Institut Pasteur de Lille doporučuje:

  • vyhýbat se rizikovým oblastem, jako jsou drůbeží farmy a trhy s živými zvířaty
  • vyhnout se přímému kontaktu s ptáky, včetně kuřat, kachen a volně žijících ptáků
  • vyhýbejte se povrchům kontaminovaným ptačími výkaly nebo sekrety
  • dodržovat pravidla hygieny rukou a hygieny potravin [14]

Vládní plán boje proti ptačí chřipce

Francie navíc zavedla vládní plán boje proti ptačí chřipce, který obsahuje různé kroky v závislosti na průběhu případné epidemie:

  • eliminace ptačích rezervoárů, které by mohly přispět k šíření epidemie (vybíjení kuřat a jiné drůbeže).
  • v případě potvrzení přenosu na člověka:
  • omezení cestování,
  • uzavření hranic,
  • zastavení veřejné dopravy...
  • V situaci 1 necirkuluje mezi zvířaty žádný "vysoce patogenní" ptačí virus, tj. virus způsobující značné riziko onemocnění lidí.
  • V situaci 2 způsobí vysoce patogenní virus epizootii v zahraničí - situace 2A/nebo ve Francii - situace 2B.
  • Situace 3 odpovídá nákaze ze zvířat na člověka bez přenosu z člověka na člověka/3A, pokud se jedná o případy v zahraničí, 3B, pokud se jedná o případy ve Francii.
  • V situaci 4 dochází k omezenému přenosu z člověka na člověka v důsledku viru, který je stále málo adaptovaný na člověka, což způsobuje skupinové a geograficky omezené případy u lidí.
  • V situaci 5 se tato ohniska seskupených případů u lidí geograficky rozšířila a již je nelze kontrolovat.
  • Situace 6 je skutečnou "pandemickou" situací. To odpovídá silnému přenosu z člověka na člověka a rychlému a masivnímu geografickému rozšíření.

Dle závažnosti situace bude docházet k eliminaci ptačích rezervoárů, které by mohly přispět k šíření epidemie (vybíjení kuřat a jiné drůbeže); přes nákup/zásobení antivirotiky a dalšími léky vč. apelu na vývoj funkčních vakcín, přijetí hygienických opatření jako je nošení roušek/respirátorů a dalších ochranných pomůcek dle potřeby, i například k omezení vstupů, cestování, uzavření hranic oblastí, příp. hranic státu, omezení či zastavení veřejné dopravy atp. Veškerá opatření jsou součástí vládního plánu boje proti chřipce, který vznikl v r. 2006 a je aktualizován dle vývoje situace. [15]

Je bezpečné jíst kuřecí maso?

Ano," říká WHO, "za předpokladu, že budou přijata určitá preventivní opatření v zemích, které jsou v současnosti postiženy epidemiemi. V oblastech prostých nákazy lze tyto produkty připravovat a konzumovat jako obvykle, při dodržení správných hygienických postupů a pravidel vaření, bez obav z nákazy virem H5N1. V oblastech postižených ohnisky nákazy lze drůbež a drůbeží výrobky bezpečně konzumovat za předpokladu, že jsou řádně tepelně zpracovány. Virus je inaktivován při teplotách dosažených při běžném vaření (nejméně 70 °C ve středu výrobku nebo když žádná část masa není růžová).“

Jak se ptačí chřipka léčí? Existuje vakcína?

Jakmile lékař potvrdí diagnózu ptačí chřipky odebráním vzorků, nasadí vhodnou léčbu založenou na antivirotické léčbě. Existují dvě antivirové léčby virů klasické nebo ptačí chřipky, které lze použít jako preventivní nebo léčebné opatření oseltamivir (Tamiflu®) a zanamivir (Relenza®). Tyto léky pomáhají pacientovi rychleji se zotavit a omezují riziko komplikací. Aby byla antivirotika účinná, musí být podána do 36 hodin od prvních příznaků onemocnění. Antibiotika jsou proti virům neúčinná a jejich použití se doporučuje pouze v případě bakteriální superinfekce. Evropská komise dosud žádnou vakcínu neschválila. [16]

Co dělat, pokud si myslíte, že jste nakaženi ptačí chřipkou?

V případě příznaků podobných chřipce po blízkém kontaktu s infikovanými ptáky nebo drůbeží nebo jejich kontaminovaným prostředím vyhledejte co nejdříve lékaře a informujte ho o tom.

Ohrožení veřejného zdraví

Organizace L214 chce, aby za tuto krizi nesl odpovědnost stát a zdůrazňuje, že ministr neinformuje o nebezpečí, které šíření viru představuje pro veřejné zdraví a cituje Pasteurův institut: "Jestliže většina ptačích virů člověka neinfikuje, některým subtypům se daří překonávat druhovou bariéru. To je případ viru H5N1. Virus se přenáší pouze ze zvířat na člověka, ale zdravotnické orgány se obávají, že by se mohl vyvinout do formy, která by se mohla přenášet z člověka na člověka, což by mohlo vést k pandemii. V současné době převažuje z 95 % subtyp H5N1.“

Pasteurův ústav nevylučuje, že v důsledku současné chřipkové epidemie došlo ke genetické rekombinaci. "K takovému jevu dochází, když je hostitel současně infikován dvěma různými viry. V tomto případě se jedná o ptačí virus a virus infikující savce, například člověka.“

Koncentrace viru v chovných budovách a následné uvolňování viru do prostředí prostřednictvím ventilačních systémů usnadňují jeho přenos. [17]

Nejnovější vývoj: šíření epidemie v Bretani

Po dvou ohniscích zjištěných v Ille-et-Vilaine a dvou v Morbihanu bylo právě identifikováno nové ohnisko ve Finistère. Jedná se o pátý případ v Bretani, předním francouzském drůbežářském regionu. Ve snaze omezit kontaminaci zemědělských podniků se uvažuje o vytvoření ohniska nákazy na hranici regionu Pays de la Loire. Jednalo by se o preventivní vybíjení na vzdálenost přibližně deseti kilometrů. [18]

Zdroje:

[1] https://www.reuters.com/world/europe/rare-upsurge-bird-flu-makes-worst-ever-crisis-france-2022-03-31/

[2] https://france3-regions.francetvinfo.fr/pays-de-la-loire/vendee/grippe-aviaire-l214-diffuse-des-images-de-gazage-de-poulets-dans-un-elevage-intensif-de-vendee-2518248.html

[3] https://france3-regions.francetvinfo.fr/pays-de-la-loire/vendee/grippe-aviaire-l214-diffuse-des-images-de-gazage-de-poulets-dans-un-elevage-intensif-de-vendee-2518248.html

[4] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[5] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[6] https://www.francebleu.fr/infos/agriculture-peche/grippe-aviaire-homme-risques-transmission-volailles-foyers-elevage-1641476573

[7] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[8] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[9] https://www.francebleu.fr/infos/agriculture-peche/grippe-aviaire-homme-risques-transmission-volailles-foyers-elevage-1641476573

[10] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[11] https://www.francebleu.fr/infos/agriculture-peche/grippe-aviaire-homme-risques-transmission-volailles-foyers-elevage-1641476573

[12] https://www.francebleu.fr/infos/agriculture-peche/grippe-aviaire-homme-risques-transmission-volailles-foyers-elevage-1641476573

[13] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[14] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[15] https://www.vie-publique.fr/discours/160604-declaration-de-m-xavier-bertrand-ministre-de-la-sante-et-des-solidarit

https://www.assemblee-nationale.fr/12/miga/05-06/c0506023.asp

https://www.assemblee-nationale.fr/12/pdf/rap-info/i2833-tIII.pdf

[16] https://sante.journaldesfemmes.fr/fiches-maladies/2674073-grippe-aviaire-homme-symptome-transmission-france-2022/

[17] https://france3-regions.francetvinfo.fr/pays-de-la-loire/vendee/grippe-aviaire-l214-diffuse-des-images-de-gazage-de-poulets-dans-un-elevage-intensif-de-vendee-2518248.html

[18] https://france3-regions.francetvinfo.fr/pays-de-la-loire/vendee/grippe-aviaire-l214-diffuse-des-images-de-gazage-de-poulets-dans-un-elevage-intensif-de-vendee-2518248.html

Další zdroje:

https://www.reuters.com/world/europe/france-cull-millions-more-poultry-bird-flu-hits-west-2022-03-11/

https://www.reuters.com/markets/commodities/new-bird-flu-has-higher-risk-spread-humans-animal-health-director-2022-01-05/

Zpracovala: Blanka Krčmářová

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..