Anna Helová však nevidí problém jen v komunikaci vlády naší, je to věc více států a dalo by se dokonce říct, že celého středoevropského regionu. Je zapotřebí více spolupracovat nejen mezi odborníky ze všech oborů, které se lidského života dotýkají, je třeba také pracovat na komunikaci s občany, kterých se současná situace bytostně dotýká.

"Iniciativa Sníh je unikátní v tom, že poprvé vytvořila ve snaze boje s epidemií právě interdisciplinaritu. Různí vědci z různých oborů se začali dívat na tu samou věc ze svého úhlu pohledu podle vlastní disciplíny tak, aby to fungovalo a dávalo smysl. To tady dosud nebylo. Ale česká vláda ani zdravotnický systém nejsou zvyklé, že jim do práce mluví lidé jako my. Často ani nevědí, že obory jako sociální epidemiologie a podobně existují."
říká mimo jiné v rozhovoru doktorka Helová
Anna Helová, DrPH, MA, MBA je nejen programovou ředitelkou ve Sparkmanově centru pro globální zdraví (SCGH), ale je i instruktorkou na katedře organizace a politiky zdravotní péče ve škole veřejného zdraví na University of Alabama v Birminghamu (UAB) a spolu se svým manželem profesorem Zdeňkem Helem od počátku pracuje v odborném týmu Iniciativy Sníh, u jejíhož zrodu oba stáli. Anna Helová poskytla rozhovor Seznamu Zprávy a zmiňuje v něm především otázky komunikace nejen mezi vládami a odborníky a občany.
„Celý středoevropský prostor se snaží dělat to nejlepší, co může, ale za pochodu, takže tady chybí připravenost. I proto je jedním z bodů Iniciativy Sníh založení středoevropského centra pro globální zdraví, kde bude tato infrastruktura pro řešení nejen covidu, ale i dalších otázek, jako je například duševní zdraví, rakovina, enviromentální krize a tak dále.“
Přes kritický pohled na jednání vlád však doktorka Helová nepropadá skepsi a v závěru rozhovoru také říká, že věci se mění k lepšímu a populismus alespoň částečně ustupuje reálnému pohledu na problematiku.
Celý rozhovor Anny Helové, DrPH, MA, MBA pro Seznam Zprávy pak naleznete zde.