MUDr. Milan Kubek a ministr zdravotnictví doc. MUDr. Jan Blatný, Ph.D. v OVM 24. 1. 2021 - dezinterpretace údajů ze strany ministra

V současnosti je u nás 15 369 úmrtí s koronavirem, což nejen dle Milana Kubka neodpovídá realitě, ale Blatný do jisté míry dezinterpretuje. V Otázkách Václava Moravce v neděli 24. 1. 2021 (dále jen OVM) diskutoval ministr zdravotnictví Jan Blatný s prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a intenzivistou z Všeobecné fakultní nemocnice Martinem Balíkem. Pan ministr zde uvedl údaje, které jsou však v rozporu s realitou.

Ministr zdravotnictví Blatný dříve uvedl, že nyní se do statistik koronavirových úmrtí vykazuje každý, kdo zemře i při autonehodě a má covid-19, jako člověk, který zemřel na covid-19.
Foto: Blesk

„Víme, že zhruba 30 procent ze smrtí, které vykazujeme, je jednoznačně spojeno s koronavirem. Deset procent, kam patří například i ta autonehoda, je bez spojitosti s koronavirem."

řekl ministr Blatný ke statistikám úmrtí.

Prezident ČLK Milan Kubek na toto zareagoval a poukázal na fakt, že Jan Blatný od počátku epidemickou situaci poněkud zlehčoval a poukázal na nedostatečné testování, které vede ke zkreslení statistických údajů.

„Přiznám se, že mi pan ministr vyrazil dech. Čekal jsem, že budeme přesvědčovat veřejnost, jak je důležité bojovat s epidemií, kterou jsme v České republice naprosto nezvládli. Patnáct tisíc mrtvých je národní tragédie, která nemá v naší novodobé historii obdoby.“

konstatoval Milan Kubek

Pro ilustraci přikládáme statistiku MZ ČR ke dni 5. 2. 2021, ze které vyplývá, že se podle oficiálních údajů ministerstva počet zemřelých na covid-19 blíží hranici 17.000.

Zdroj: MZ ČR

Milan Kubek vyjádřil rovněž nesouhlas s odkladem očkování zdravotníků či s odsunutím druhé dávky. Logicky upozornil na fakt, že vláda schválila pokyny k očkování s vymezením přednostních skupin víc než dva týdny po zahájení vakcinace.

„Je problém, že se vše dělá na poslední chvíli. My jsme sice mistři improvizace, ale někdy je to zuviel (příliš)."

popsal realitu Kubek

Dále se ministr vyjádřil i k případné povinnosti nahradit roušky po vzoru Německa a Rakouska respirátory třídy FFP2 na rizikových místech, a to s ohledem ke kupní síle občanů. Blatný chce prosazovat, aby toto opatření neznamenalo pro občany finanční zátěž. Je třeba vyčkat, jak ministr uspěje, pravdou je fakt, že zdravotníci za práci v podzimní vlně nákazy ještě nedostali finanční odměny. Blatný uvedl, že by měly být vyplaceny v březnové výplatě v dubnu.

Odkaz na OVM z 24. 1. 2021 zde

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..