Postavakcinační myokarditida se objeví u 3 - 17 osob/1 mil., postcovidová myokarditida u 450 - 1500 osob/1 mil.
"Myokarditida je skutečně jednou z možných, ale vzácných komplikací vakcinace proti SARS-CoV-2, která se většinou objeví u mladých mužů do týdne od druhé dávky očkování. Na druhou stranu rizika spojená s proděláním infekce jsou stále mnohonásobně vyšší, i stran zánětu srdečního svalu. Je zcela správné, že se na případy postvakcinační myokarditidy myslí. Dalším významným faktorem také může být vyšší informovanost laické i odborné veřejnosti o myokarditidě jako takové." Píše Jan Habásko o následcích zánětu srdce na svém webu myokartditida.cz.
"Přibylo mnoho dat, která podporují, že postvakcinační myokarditida po vakcinaci proti SARS-CoV-2 má mírnější průběh než myokarditidy z jiných, nejčastěji virových, příčin. Závažné případy anebo úmrtí po postvakcinační myokarditidě jsou velmi vzácné. Dle studie z Hong-Kongu je riziko úmrtí v souvislosti s postvakcinační myokarditidou o 92 % nižší než u jiných typů tohoto onemocnění. Jsou taktéž k dispozici první data z dlouhodobějšího sledování těchto pacientů. U naprosté většiny z nich dojde v následujících týdnech k normalizaci stavu. Dle studií magnetické rezonance srdce může dojít i ke zlepšení některých sledovaných parametrů, např. tzv. LGE (pozdní sycení gadoliniem), podle kterého se hodnotí přítomnost a rozsah postižení srdečního svalu. U některých pacientů dokonce nebylo v rámci kontrolního vyšetření LGE vůbec přítomné."


"Je jisté, že SARS-CoV-2 v lidské populaci již zůstane, což ovšem neznamená, že není potřeba myslet na ochranná opatření před tímto virem a že není potřeba sledovat jeho další vývoj. Dále se tedy zaměřím na dvě témata, která jsou ve veřejnosti stále často probírána, anebo která budou velice důležitá pro další plánování ochrany veřejného zdraví."
Výskyt myokarditidy po prodělání nemoci covid-19
"Opakovaně bylo prokázáno, že riziko myokarditidy při a po COVID-19 je několikanásobně vyšší než v případě vakcinace. Zánět srdečního svalu je popisován u 450 až 1500 lidí z milionu nakažených. V kategorii mužů do 30 let je tedy COVID-19 spojen s přinejmenším šestinásobným rizikem rozvoje myokarditidy, než je tomu u vakcinace. Zároveň ve věkové kategorii 18 až 40 let vakcinace zabránila dle amerických dat několika tisícům hospitalizací a desítkám úmrtí. Z britské studie dokonce naopak vyplývá, že lidé s alespoň jednou dávkou vakcíny měli o zhruba 50 % nižší riziko myokarditidy vzniklé v důsledku COVID-19. Vědci mají taktéž k dispozici data, že výskyt myokarditid se v průběhu pandemie COVID-19 zvýšil ještě předtím, než byly vakcíny vůbec dostupné. Je ovšem možné, že na základě výzkumů dojde ke změně doporučení stran konkrétní podávané vakcíny. Dle výsledků kanadské studie se myokarditida a perikarditida (zánět srdečního svalu a osrdečníku) u mladších mužů častěji vyskytuje po aplikaci vakcíny Moderna než od vakcíny Pfizer/BioNTech, konkrétně dva až třikrát častěji. Jedním z možných vysvětlení je větší obsah mRNA ve vakcíně od Moderny. Kanadská data taktéž ukazují, že výskyt myokarditidy se snižuje s větším rozestupem mezi první a druhou dávkou."
"Omikron prokázal, že je SARS-CoV-2 stále virem, který dokáže značně škodit, a který nelze ještě zařadit mezi běžná respirační onemocnění... Vakcinace proti tomuto viru stále velký význam a v budoucnosti se pravděpodobně bez pravidelného přeočkování neobejdeme."
Zánět srdce po vakcinaci
Jan Habásko píše o zánětu ve vztahu k očkování: "Myokarditida po vakcinaci proti SARS-CoV-2 je stále aktuálním tématem, kterému se od posledního článku zveřejněného na této stránce věnovalo přinejmenším několik desítek výzkumů a odborných publikací. Zánět srdečního svalu studie popisují především po použití mRNA vakcín. Nejčastěji se myokarditida rozvine u mladých mužů do 30 let věku, většinou týden po druhé dávce. Jsou ovšem popsány i případy myokarditidy po adenovirových vakcínách. Není sice nadále zcela jasné, proč se u některých lidí zánět srdečního svalu po vakcíně rozvine, nicméně bylo zveřejněno několik studií, které do tohoto tématu přece jen vnáší trochu světla."
Přitěžující okolnosti vzniku zánětu srdce po vakcínách
"Probíhá taktéž studie, která má za cíl zjistit, nakolik je výskyt zánětu srdečního svalu spojen se zvýšenou fyzickou aktivitou před a po aplikaci vakcíny. Autoři výzkumu vychází z toho, že fyzická aktivita vede k vyššímu vyplavování interleukinu-6, molekuly podporující zánět, kdy by aplikace vakcíny do takovéhoto „prozánětlivého prostředí“ mohla zvyšovat riziko rozvoje myokarditidy."
Výskyt zánětů v očkované populaci
"Za uplynulý rok bylo zveřejněno mnoho studií, které i nadále podporují aplikaci vakcíny u všech věkových skupin, pro které byly dosud vakcíny registrovány, a to včetně mužů do 30 let. Průměrný výskyt zánětu srdeční svalu se pohybuje u SARS-CoV-2 vakcín mezi 3 a 17 případy na milion naočkovaných napříč všemi věkovými kategoriemi v obou pohlavích."
Role interleukinu-1

"Interleukin-1 je důležitá molekula imunitního systému, která mimo jiné podporuje rozvoj zánětu. Aby imunitní systém svou reakci „nepřestřelil“, má vždy proti molekule nebo buňce podporující zánět i nějakou molekulu nebo buňku, která zánět tlumí. Jednou z nich je právě antagonista interleukinu-1. Když jsou tedy vytvořeny protilátky, které narušují činnost tohoto antagonisty, převáží činnost „zánět podporující“ inteleukinu-1. Zajímavé je a trochu překvapivé je, že pacienti s pozitivitou takovýchto protilátek měli paradoxně mírnější průběh myokarditidy než ti, kteří je nevytvořili. Že bude celý problém ohledně rozvoje myokarditidy po mRNA vakcinaci ještě složitější, podporuje i fakt, že autoři studie, ani jiná další studie nepotvrdili, že by protilátky proti receptoru antagonisty interleukinu-1 tělo vytvářelo z důvodu podobnosti tohoto receptoru se spike proteinem SARS-CoV-2."
U většiny pacientů s postvakcinační myokarditidou jsou tvořeny protilátky proti receptoru antagonisty interleukinu-1, který slouží jako protiváha zánět podporujícího interleukinu-1
Web Myokarditida na Facebooku
Za svolení publikovat článek, z něhož jsem provedla výtah, děkuji autorovi Janu Habáskovi.
Zajímají-li Vás další informace k této problematice, najdete je na stránce webu myokarditida.cz.
Zpracovala Jana Kulhánková