FAQ - Nejčastějších 83 otázek kolem očkování

Jaké byly nejčastější otázky kolem očkování na konci roku 2020 a začátek roku 2021 a jaké informace jsme tehdy měli?

Připomeňme si, co jsme věděli tehdy :).

Originál překladu

V případě, že máte dodatečné otázky k jednotlivým bodům, doporučujeme projít další příspěvky na stránkách nejlépe v rubrice vakcinace.

Dokumenty ke stažení, co je mRNA, stáhnete kliknutím ZDE a ZDE.

Pfizer/BioNTech, nebo Moderna? Srovnání, čím se liší obě schválené vakcíny proti covidu-19

Pokud ani tam nenajdete odpovědi, pak si můžete projít web SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv). I zde mají zpracované nejčastější FAQ otázky kolem očkování.

Základní informace v širším měřítku v PDF o onemocnění covid-19 a viru SARS-CoV-2 má též zpracován SZÚ (Státní zdravotní ústav).

Vyjádření k některým otázkám dal v pořadu České televize nejen profesor Zdeněk Hel.

1. Jak vakcíny fungují?

Vakcíny jsou způsob, jak nastartovat přirozenou schopnost vašeho těla bojovat s viry nebo bakteriemi, aniž byste museli těmito bacily onemocnět. V případě COVID-19 je vakcína vyrobena speciálně pro vaši ochranu před virem SARS-CoV-2.

2. Co jsou protilátky?

Protilátky jsou proteiny v těle, které pomáhají v boji proti infekci. Často vás mohou ochránit před opětovným onemocněním stejnou chorobou. Protilátky bojují proti konkrétním chorobám. Například protilátky proti COVID-19 bojují pouze s virem SARS-CoV-2.

3. Proč bych se měl nechat očkovat proti COVID-19?

Vakcína je nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak se stát imunní vůči COVID-19. Očkování přiměje imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti viru. Tyto protilátky vás pomohou ochránit, pokud budete v budoucnu vystaveni COVID-19. Učí vaše tělo bojovat proti viru dříve, než vám způsobí onemocnění. I když chytit virus může být dalším způsobem, jak získat imunitu, je to nebezpečné. Mohli byste být velmi nemocní nebo dokonce zemřít. Virus můžete také šířit mezi ostatní. Vakcíny proti COVID-19 vám COVID-19 nemohou způsobit; je to nejbezpečnější volba.

4. Kdo by měl dostat vakcínu proti COVID-19?

Vakcínu by měl dostat téměř každý. To včetně Vás, i když jste v některé z těchto skupin:

  • Jste těhotná nebo kojíte. Vakcína proti COVID-19 nebyla v těchto 2 skupinách studována, ale riziko závažné infekce COVID-19 u těhotných žen je vysoké.
  • Máte problémy s imunitním systémem způsobené základním onemocněním nebo léky, které užíváte. Vakcína pro vás nemusí být tak účinná. Je to však bezpečné a může pomoci zabránit tomu, abyste dostali těžký průběh infekce COVID-19.
  • Máte autoimunitní nebo revmatologické onemocnění. Vakcína je pro vás bezpečná a nezpůsobí vzplanutí vašeho onemocnění. Také vám může pomoci zabránit těžkému průběhu infekce COVID-19.
  • Už jste měli infekci COVID-19. Vakcína vám pomůže zabránit opakované infekci COVID-19.

5. Existuje nějaký důvod, proč by někdo NEMĚL dostat vakcínu proti COVID-19?

Existují pouze 2 důvody, proč byste vakcínu neměli dostat:

Někteří lidé navíc budou muset vyčkat, než mohou dostat vakcínu.

People Friends Sunset Sunrise  - rajprakash2217 / Pixabay
rajprakash2217 / Pixabay

6. Musím si před očkováním proti COVID-19 promluvit se svým lékařem?

Pokud máte poruchu krvácení nebo potíže s krevními destičkami (například hemofilii), poraďte se se svým lékařem dříve, než dostanete vakcínu. To nemá nic společného se samotnou vakcínou, ale s riziky krvácení, kterým můžete čelit, kdykoli dostanete injekci.

7. Copak by mi nestačilo prostě jen získat imunitu tak, že chytím COVID-19?

Pokus o získání imunity infekcí může být nebezpečný.

  • Můžete být velmi nemocní nebo dokonce zemřít.
  • Můžete šířit virus na další, kteří by také mohli velmi onemocnět.
  • Může se stát, že imunitní odpověď nebude tak silná jako vakcína.
zachranrodice3 očkování

8. Prodělal/a jsem COVID-19. Nemám už proti němu vytvořenou imunitu? Nebo pokud mám nízké riziko vážného průběhu onemocnění COVID-19, proč bych měl raději dostat vakcínu místo toho, abych se chopil příležitosti onemocnět s virem?

Vakcína je bezpečnější než získání imunity infekcí. I když si myslíte, že jste méně rizikoví, stále můžete být vážně nemocní, mít dlouhodobé zdravotní problémy nebo zemřít, pokud se nakazíte. Virus můžete také rozšířit na další lidi. Nemůžete předem vědět, jak byste byli nemocní, kdybyste se nakazili.

Onemocnění COVID-19 vám dává menší imunitní odpověď. Vakcína vybízí vaše tělo, aby vytvářelo více protilátek, než byste vytvořili prostřednictvím infekce. Z vakcíny neonemocníte a vedlejší účinky většinou jsou mírné.

9. Nedávno jsem prodělala infekci COVID-19. Mohu vakcínu dostat?

Je důležité, abyste dostali vakcínu, i když jste měli COVID-19. Musíte s ní však počkat, dokud již nebudete mít žádné známky COVID-19 a splníte kritéria pro vyřazení z karantény. Testování na COVID-19 k rozhodnutí, zda dostanete vakcínu, se nedoporučuje.

10. Potřebuju očkování, když už jsem COVID-19 prodělal/a? Nemám už proti němu vytvořenou imunitu?

Ano. Dokonce i přesto, že možná jste vůči viru nějakým způsobem imunní, byste se měli nechat očkovat. Není jasné, jak dlouho bude taková imunita trvat. Je pravděpodobné, že imunitní odpověď po aplikaci vakcíny bude silnější a dlouhodobější.

11. Jak fungují nové vakcíny proti COVID-19 v těle?

Vakcíny nabudí váš imunitní systém, aby vytvořil protilátky proti SARS-CoV-2 bez toho, abyste se museli nakazit virem. Váš imunitní systém si pak bude pamatovat, jak vytvořit protilátky. Pokud se v budoucnosti setkáte s virem, vaše tělo ty samé protilátky vytvoří velice rychle. To by mělo zabránit viru, aby vám způsobil onemocnění.

Je užitečné vědět trochu o tom, jakým způsobem vám SARS-COV-2 způsobuje onemocnění

Virus je pokrytý proteinovými výběžky. Ty výběžky používá k připojení se k vašim buňkám. Jakmile se tyto výběžky na vaše buňky napojí, virus je začne ničit. Což Vám následně způsobí onemocnění.

Jak fungují vakcíny Pfizer a Moderna

Tyto vakcíny učí váš imunitní systém vytvářet protilátky, které zabrání virovým výběžkům napojit se na vaše buňky. Pokud se virus nemůže na buňky napojit, nemůže vám způsobit onemocnění.

Hands Heart District Together Wrap  - geralt / Pixabay
geralt / Pixabay

12. Změní vakcína moji DNA?

Ne. Vakcína obsahuje mRNA. Ta se od DNA (vaší genetické informace) liší. Vaše DNA je v centrech (jádrech) vašich buněk. Tyto mRNA z vakcíny nikdy nevstupují do buněčných jader a nikdy ani nepřijdou do kontaktu s vaší DNA. Neexistuje žádný způsob, jakým by vakcína mohla ovlivnit vaši DNA.

Couple Walking Sakura Trees Lane  - morn_japan / Pixabay
morn_japan / Pixabay

13. Slyšel/a jsem, že jsou tyto vakcíny vyrobeny novým způsobem, pomocí RNA. Co to znamená?

Dvě vakcíny proti COVID-19 vyrobené Pfizerem a Modernou jsou založeny na RNA. To znamená, že obsahují malou část virové messengerové RNA (mRNA).

Můžete si mRNA představit jako návod k použití, podle kterého vaše buňky vyrábějí bílkoviny.

Co se stane, když dostanete dávku vakcíny

  • Tato mRNA ve vakcíně řekne vašim svalovým buňkám, aby vytvořily bílkoviny, z nichž se tvoří výběžky na viru SARS-COV-2 (spike proteiny).
  • Svalové buňky tyto výběžky vytvoří a pošlou je na vnější povrch buňky.
  • Váš imunitní systém bude tyto bílkovinné výběžky považovat za cizí a vytvoří protilátky, aby je zablokoval. Bude si pak pamatovat, jak se s těmito výběžky bojuje, pokud se v budoucnosti setkáte se skutečným virem. To vás pomůže ochránit před COVID-19.

Proč je tento typ vakcíny tak bezpečný?

  • Tato mRNA, která se dostane do vašeho těla, se rychle rozloží a neovlivňuje vaši DNA (genetický kód).
  • Tento návod k použití (mRNA) NIKDY nevstupuje do jádra vašich buněk. Zůstává ve „výrobně“. Nemůže ovlivňovat DNA nebo vaše geny, které jsou uvnitř buněčných jader.
  • Poté, co se vytvoří bílkovinné výběžky, svalové buňky toto vlákno mRNA vakcíny navždy zničí.
  • Samotný bílkovinný výběžek je sám o sobě neškodný a nemůže vás infikovat nebo poškodit vaše svalové buňky. Vakcíny neobsahují žádnou jinou část viru.

Nemůžete se nakazit COVID-19 z vakcíny.

14. Pořád slyším o „kolektivní imunitě“. Co to je?

Tato pandemie se šíří, protože se virus přenáší z člověka na člověka. Kolektivní imunita vzniká, když se dostatek lidí stane imunních k infekčnímu onemocnění, jako je COVID-19. Stanou se imunními buď proto, že nemoc prodělali, anebo dostanou očkování.

15. Proč chceme „kolektivní imunitu“?

Kolektivní imunita je jediný způsob, jak zastavit pandemii. I lidé, kteří nejsou imunní, jsou chráněni velkým davem lidí, kteří jsou.

16. Jak dobré jsou vakcíny proti COVID-19 a jak si můžeme být jistí?

První výsledky studií vakcín Pfizer a Moderna ukazují, že jsou z 95 % účinné. To znamená, že 95 ze 100 lidí, kteří dostali vakcíny, se nenakazilo. Toto procento mají v praxi naše nejlepší vakcíny.

Jak byly studie nastaveny:

Ve studiích byli lidé rozděleni do 2 skupin. Jedna skupina dostala vakcínu. Druhá skupina dostala neaktivní (placebo) dávku.

V průběhu doby vědci srovnávali skupiny a počítali, kolik lidí v každé skupině onemocnělo na COVID-19.

V těchto studiích byl počet lidí, kteří onemocněli ve skupině s vakcínou, mnohem nižší než těch, kteří onemocněli ve skupině s placebem. Tyto výsledky ukazují, že vakcíny fungují dobře.


Toto může objasnit příklad (nikoli skutečná studie)

Řekněme, že vakcína je podána polovině lidí ve studii. Druhá polovina dostává placebo (místo vakcíny slanou vodu). Během studie každý vede svůj normální život.

Ve skupině s placebem onemocní v průběhu studie COVID-19 100 lidí. V očkované skupině onemocní pouze 5 lidí ze 100. Rozdíl mezi těmito dvěma skupinami je 95. To znamená, že vědci mohou říci, že vakcína chránila 95 lidí před virem. 95 ze 100 je 95 procent. To znamená, že vakcína je z 95 procent účinná.

17. Potřebujeme vakcínu, abychom získali „kolektivní imunitu“?

Vakcíny jsou pro nás nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak dosáhnout kolektivní imunity. Tímto způsobem lze chránit více lidí před virem, aniž by nejprve onemocněli. Velkou výhodou vakcíny je, že imunita „kolektivu“ pomůže také těm, kteří nejsou imunní nebo na vakcíny nereagují stejně dobře.

Office Workplace Desk Work  - derschoeneali / Pixabay
derschoeneali / Pixabay

18. Proč potřebujeme vakcíny? Nemůžeme se dostat ke komunitní imunitě pouhým „promořováním“?

Promořování, čili prostě jít ven a chytit virus, může být velmi nebezpečné. Kolektivní imunita promořováním se infekcí se bude budovat také mnohem déle. Více lidí onemocní a nebo zemřou. Nejbezpečnějším a nejrychlejším způsobem, jak dosáhnout kolektivní imunity, je vakcína.

19. Za jak dlouho dosáhneme kolektivní imunity „promořením“ vs. očkováním?

Mohli bychom se dostat ke kolektivní imunitě poté, co by alespoň 60 procent populace dostalo vakcínu nebo bylo nakaženo. Vakcíny jsou pro nás nejbezpečnějším a nejrychlejším způsobem, jak se tam dostat. Pokud bude většina lidí očkována, můžeme pandemii ukončit.

Na druhou stranu, pokud budeme čekat na kolektivní promoření skutečnou infekcí, bude to trvat dlouho a způsobí mnoho nemocí a úmrtí, kterým by se dalo zabránit.

Co je komunitní, kolektivní imunita v odkazech.

SZÚ, studie ÚZIS, očkovací kalendář, Novinky.cz ...

20. Mohu těmto vakcínám důvěřovat, i když byly vyrobeny tak rychle?

Ano. Přestože vakcíny byly vyrobeny rychle, nebylo na nich kontrolou nalezeno nic vadného, když byly posuzovány a schváleny. Vakcíny dodržují stejné bezpečnostní standardy jako jiné léky a vakcíny.

21. Jak mohli tak rychle vyrobit vakcínu?

Zatím jsou 2 společnosti, které se při výrobě vakcín dostaly nejdále, Pfizer a Moderna. Použily podobné procesy. A obě měly 2 výhody pro urychlení procesu ve srovnání s tím, jak se vakcíny obvykle vyvíjejí:

  1. I když je SARS-COV-2 nový, tyto typy virů (nazývané koronaviry) se studují více než 15 let. To dalo vědcům náskok. Vědci z VUMC (Vanderbilt University Medical Center) provádějí tento výzkum již mnoho let. To nám dalo zásadní náskok v porozumění viru a výrobě vakcíny.
  2. Některé kroky směrem k vakcíně byly provedeny současně, místo jednoho po druhém. Vláda USA financovala rozsáhlou výrobu vakcín ještě předtím, než kdokoli věděl, zda budou fungovat. Ministerstvo zdravotnictví a sociálních služeb (HHS) a ministerstvo obrany se spojily v operaci zvané Operation Warp Speed (extrémně vysoká rychlost dle seriálu Star trek), aby pomohly co nejrychleji vyvinout, vyrobit a distribuovat miliony dávek vakcín proti COVID-19 a zároveň se ujistit, že vakcíny jsou bezpečné a že fungují.
  3. Obrovská rychlost ověření očkování (nebo třeba i Ivermectinu) je možná díky tomu, že ve studiích fáze III nejdéle trvá nábor pacientů, kterých je potřeba tisíce nebo i desetitisíce, obvykle 1-2 roky i při stovkách náborových center. V případě Covidu je vzhledem k milionům nakažených možné toto provést v řádu jednotek dnů. Toto (nemožnost řádného ověření v krátkém čase) je mezi lidmi hlavní pochybnost.
pandemie rodina vztahy
priscilabraido / Pixabay

22. Jsou tyto vakcíny proti COVID-19 bezpečné?

Ano, tyto vakcíny jsou bezpečné.

    • Všechny pokusy s vakcínami se řídí bezpečnostními pravidly. Pfizer a Moderna ve svých studiích dodržovaly všechna tato pravidla.

    • Ve Spojených státech nelze vakcíny používat bez povolení od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). U těchto vakcín obdržely společnosti Pfizer a Moderna nouzové povolení od FDA a CDC. Společnosti Pfizer i Moderna musely prokázat, že přínosy jejich vakcín jsou větší než jakákoli rizika. Tyto vakcíny jsou testovány na desítkách tisíc lidí a způsobily pouze mírné vedlejší účinky. Nezpůsobily žádné vážné onemocnění ani smrt.

    • Tyto vakcíny se studují u velkých skupin lidí z různých etnických, rasových a věkových skupin. To je způsob, jak zajistit, aby byly bezpečné pro dospělé napříč širokou věkovou škálou, ras a zdravotních podmínek. Tyto studie byly vedeny nejen americkými vědci a společnostmi, ale účastnili se jich lidé z celého světa.

    • Údaje z těchto studií byly přezkoumány nezávislou skupinou odborníků. Tito odborníci (v oblasti virologie, biostatistiky, etiky a veřejného zdraví) nepracují pro společnosti provádějící výzkum (ani pro žádnou konkurenční společnost) nebo pro vládu. Tito nezávislí odborníci jsou ti, kdo doporučují FDA, zda by vakcína měla být schválena či nikoli. Naši vlastní odborníci z VUMC (Vanderbilt University Medical Center) nás ujišťují, že tito odborníci jsou nezávislí a přísní.

23. Co je to povolení pro nouzové použití (EUA)?

Povolení pro nouzové použití (EUA) je nástroj používaný FDA k urychlení přístupu k lékařským výrobkům, včetně vakcín, během mimořádných událostí v oblasti veřejného zdraví, jako je současná pandemie.

24. Jsou produkty uvolněné prostřednictvím EUA bezpečné?

Před vydáním EUA pro vakcínu musí být FDA přesvědčen, že ohrožení veřejného zdraví je velmi vážné a že vakcína bude bezpečným a účinným způsobem prevence této nemoci. Další informace najdete na webu FDA.

25. Jak budou vakcíny podávány?

Vakcíny Pfizer i Moderna jsou podávány injekčně do paže. K dosažení úplné ochrany vyžadují obě uvedené vakcíny 2 dávky. Pro každou dávku vakcíny byste měli dostat stejnou značku. Rozestup mezi jednotlivými očkováními je 21 dní (pro Pfizer) a 28 dní (pro Moderna).

Team Colleagues Coworkers Office  - fahribaabdullah14 / Pixabay
fahribaabdullah14 / Pixabay

26. Mohu dostat COVID-19 z vakcíny?

Ne. COVID-19 z vakcíny nedostanete. Po vakcíně můžete mít nežádoucí účinky, ale to je jen známka toho, že vakcína funguje.

27. Které vakcíny proti COVID-19 jsou právě k dispozici?

FDA s CDC schválila nouzové použití dvou vakcín. Jednu vyrábí společnost Pfizer. Druhá je vyrobena společností Moderna.

Co mají společného:

• Obě vakcíny jsou vyráběny stejným způsobem pomocí mRNA viru, která učí váš imunitní systém, jak vás ochránit před onemocněním, pokud budete v budoucnu vystaveni působení SARS-CoV-2.

    • V klinických studiích se ukázalo, že obě fungují velmi dobře (95% účinnost).

    • Obě jsou podávány ve dvou časově oddělených dávkách (21 dní u vakcíny Pfizer a 28 dnů u vakcíny Moderna).

    • Obě mohou mít mírné, až středně závažné nežádoucí účinky, které mohou trvat 1 nebo 2 dny. Patří mezi ně možné pociťování únavy, vyšší teplota a tělesná bolest, nebo bolestivost paže, kam jste dostali vakcínu. To neznamená, že vakcína někomu způsobuje příznaky COVID-19. Je to jen imunitní odpověď na vakcínu (cíl vakcíny).

    • V klinických studiích nezpůsobila žádná vakcína vážné pochybnosti o její bezpečnosti.

28. Jak dlouho potrvá, než vakcína proti COVID-19 zapůsobí?

Plnou ochranu získáte až po 7 dnech po druhé dávce vakcíny stejné značky.

zachraň rodiče očkování holčička

29. Jak dlouho vydrží vakcína proti COVID-19 účinná?

Ještě nevíme. Výzkum není v tomto ohledu úplný. Další výzkum nám řekne více o tom, jak dlouho imunita trvá a zda lidé budou v budoucnu potřebovat více očkování. Z toho, co doposud víme, tak 12-24 měsíců dle věku a dalších faktorů.

30. Mám i po použití vakcíny proti COVID-19 používat roušku?

Ano. I po podání obou dávek vakcíny byste měli stále nosit roušku a udržovat si sociální odstup. Vakcína slouží k tomu, aby vás virus nezmohl. Ale zatím nevíme, jestli vám vakcína zabrání v šíření viru na ostatní.

Měli byste nosit roušky a dodržovat sociální odstup, dokud drtivá většina lidí vakcínu nedostane a nedosáhneme kolektivní imunity.

31. Mohu po očkování šířit virus SARS-CoV-2 na ostatní?

Je možné, že virus rozšíříte i po očkování. Vakcína je navržena tak, aby zabránila viru ve vyvolání nemoci. Zatím nevíme, jestli vám vakcína nezabrání v tom, abyste virus šířili.

Musíme nosit roušky a dodržovat sociální odstup, dokud drtivá většina lidí vakcínu nedostane.

32. Musím podstoupit test na COVID-19, než dostanu vakcínu?

Ne, před podáním vakcíny nepotřebujete test na COVID-19.

33. Budu se muset příští rok očkovat znovu?

Ještě nevíme. Stále se o tom provádí výzkum.

34. Mohu dostat jiné vakcíny současně s vakcínou proti COVID-19?

Ne. Neaplikujte žádné jiné vakcíny 14 dnů před, nebo 14 dní po podání vakcíny proti COVID-19. Nemáme žádné údaje o tom, jak bezpečné to je, nebo jak dobře bude vakcína fungovat, pokud bude podána současně s jinou vakcínou.

Pokud omylem dostanete vakcínu proti COVID-19 do 14 dnů od podání jiné vakcíny, nemusíte žádné z těchto očkování opakovat. Stále ale musíte dostat 2 dávky vaší vakcíny proti COVID-19 v řádném rozmezí.

35. Mohu místo vakcíny proti COVID-19 dostat léčbu protilátkami?

To jsou dvě různé věci. Léčba protilátkami se používá u lidí, kteří jsou již nakaženi infekcí COVID-19. Poskytuje pouze krátkodobý účinek a bojuje s existující infekcí.

Vakcína vás však chrání déle. Nepoužívá se k léčbě probíhající infekce COVID-19.

36. Měl jsem pasivní protilátkovou terapii proti COVID-19. Mám dostat vakcínu proti COVID?

V současné době neexistují žádné údaje o tom, jak bezpečná je, nebo jak dobře bude vakcína proti COVID-19 fungovat u pacientů, kteří měli v rámci léčby COVID-19 monoklonální protilátky nebo rekonvalescentní plazmu. S očkováním byste však měli počkat alespoň 90 dní po léčbě. To pomůže zajistit, aby léčba protilátkami nesnížila vaši odpověď na vakcínu.

37. Obsahuje některá z těchto vakcín rtuť, hliník nebo formaldehyd?

Vakcína Pfizer neobsahuje rtuť, hliník, formaldehyd ani konzervační látky. Očekáváme totéž pro vakcínu Moderna.

38. Kdy se život vrátí do normálu a kdy můžeme přestat nosit roušky?

Čím dříve většina lidí dostane vakcínu, tím rychleji se můžeme vrátit k normálnímu způsobu života. Jakmile více lidí dostane vakcínu a bude imunní vůči COVID-19, pomalu budeme vycházet z našeho pandemického životního stylu. Mnoho lidí doufá, že druhá polovina roku 2021 bude blíže normálu.

39. Pokud jsem těhotná, můžu dostat vakcínu?

Ano. Vakcína se doporučuje pro lidi, kteří:

    • jsou starší 12 let (hranice 16 let byla překonána)

    • nejsou silně alergičtí na složky vakcíny

    • neměli za posledních 90 dní léčbu protilátkami proti COVID-19.

Pokud to splňujete, měli byste dostat vakcínu, i když jste těhotná. To je v souladu s tím, co Americká vysoká škola porodníků a gynekologů, Společnost pro fetální medicínu matek a CDC doporučují těhotným ženám.

Pokud dostanete COVID-19 během těhotenství, máte mnohem větší riziko těžkého průběhu onemocnění než lidé, kteří těhotní nejsou. To znamená větší riziko, že:

    • budete potřebovat léčbu ve nemocnici na jednotce intenzivní péče (JIP)

    • budete potřebovat ventilátor, abyste mohla dýchat

    • porodíte přečasně

    • umřete.

Vakcína vás ochrání před COVID-19 nebo před vážným průběhem onemocnění, když už onemocníte.

40. Je bezpečné dostat vakcínu, pokud kojím?

Ano. Vakcína se doporučuje pro lidi, kteří:

    • jsou starší 12 let.

    • nejsou silně alergičtí na složky vakcíny

    • neměli za posledních 90 dní léčbu protilátkami proti COVID-19.

Pokud to splňujete, je pro vás bezpečné se nechat očkovat během kojení. Kvůli očkování nemusíte přestat kojit. Po očkování nemusíte čekat, než začnete kojit. Ženy, které dostanou vakcínu, mohou část své ochrany přenášet na dítě mateřským mlékem.

41. Četla jsem, že vakcína může způsobit neplodnost tím, že zasahuje do tvorby placenty. Budu kvůli vakcíně neplodná?

Ne. Příběhy a tvrzení na sociálních médiích a protivakcinačních webových stránkách, že vakcína narušuje tvorbu placenty, jsou NEPRAVDA. Velký přehled problémů a faktů naleznete zde a seznam konspiračních webů v ČJ od IS zde.

42. Měl bych být testován na protilátky proti COVID-19, abych zjistil, zda bych měl dostat vakcínu?

Ne. Protože:

    • I když jste již COVID-19 měli, nevíme, jak vysoké hodnoty protilátek máte, tedy zda máte stejnou úroveň ochrany, jakou byste dostali z vakcíny.

    • Některé testy na protilátky mohou dát falešně pozitivní výsledek (může to být proto, že zachytávají protilátky proti jiným koronavirům, které jsou podobné těm, které způsobují COVID-19). I když test ukáže, že máte protilátky, nemusí to být pravda.

43. Budu mít po očkování pozitivní test na COVID-19?

Testy na infekci COVID-19 se používají ke zjištění, zda máte aktuální infekci. Vakcína neobsahuje živý virus a nemůže způsobit infekci COVID-19. Vakcína nezpůsobí pozitivní test na COVID-19. Pokud má vaše tělo imunitní odpověď (cíl vakcíny), můžete mít pozitivní test na protilátky. Tyto testy ukazují, že jste měli předchozí infekci nebo máte určitou úroveň ochrany proti viru. Odborníci v současné době zkoumají, jak mohou vakcíny COVID-19 ovlivnit výsledky testování protilátek. Po očkování také není třeba test na přítomnost protilátek, abyste zjistili, zda jste reagovali na vakcínu.

44. Pokud mám mírné příznaky nachlazení (jako je ucpaný nos, bolesti těla nebo nízká horečka), mám se v plánovanou dobu nechat očkovat?

Měli byste počkat, než přijdete na očkování, dokud nenastanou tyto skutečnosti:

  1. byl jste testován na COVID-19 a váš test je negativní a
  2. cítíte se lépe.

Dokonce i když nemáte COVID-19, nechcete mít navíc k pocitu nevolnosti možné vedlejší účinky vakcíny.

45. Budu vědět, jakou vakcínu proti COVID-19 dostanu?

Než dostanete vakcínu, bude vám řečeno, která to je.

46. Pokud po podání vakcíny proti COVID-19 dostanu horečku, mám přijít do práce?

Pokud první nebo druhý den po očkování dostanete teplotu 37,7 °C nebo vyšší, měli byste zůstat doma. Pokud máte horečku i po 2. dni, měli byste být vyšetřeni na infekci COVID-19. Bude důležité zjistit rozdíl mezi vedlejšími účinky očkování a známkami skutečné infekce COVID-19.

47. Existují nějaké léky, které by pro mě učinily očkování riskantní?

Old Woman Face Mask Bench Thinking  - karell77 / Pixabay
karell77 / Pixabay

Ne. V tuto chvíli neexistují žádné léky, které by ovlivňovaly očkování nebo jej činily rizikovým. Některé léky mohou snížit vaši imunitní odpověď na vakcínu. Ale i tak byste měli dostat svou vakcínu. Stále získáte určitou ochranu.

48. Způsobuje vakcína lehčí alergickou nebo i přímo anafylaktickou reakci?

Mezi nejčastější otázky týkající se vakcíny proti COVID-19 patří, jestli by se lidé měli obávat vážné alergické reakce. Zejména existuje mnoho otázek ohledně rizika okamžité a velmi vážné reakce (nazývané anafylaxe) na mRNA vakcínu od Pfizeru.

49. Slyšel jsem o lidech ze studií Pfizer, kteří měli anafylaktickou reakci. Co se stalo?

Stalo se to u dvou osob ve studii pro vakcíny Pfizer. Jedna z nich dostala injekci placeba (neaktivní fyziologický roztok) a druhá dostala vakcínu. Bylo posouzeno, že ani jedna z  reakcí nesouvisela s vakcínou.

50. Co je to anafylaktická reakce?

Anafylaxe je velmi vážný typ alergické reakce, ke které dochází okamžitě po podání látky, na kterou jste alergičtí. Mezi tyto látky patří potraviny a léky, jedy (např. včelí jed) a další věci v prostředí, které mohou způsobit, že vaše tělo reaguje alergickou reakcí. Anafylaxe patří mezi vzácné typy alergických reakcí – během svého života se s ní setká méně než 2 % lidí.

51. Jaké jsou příznaky anafylaxe?

Svědění, zarudnutí kůže, kopřivka, dušnost, sípání, zvracení, bolest břicha, průjem, nízký krevní tlak

52. Jak se léčí anafylaxe?

Tento typ alergické reakce se léčí rychlou injekcí epinefrinu. Na každém místě, kde je podávána vakcína, by měly být k dispozici soupravy pro ošetření pacientů s anafylaxí, včetně epinefrinu (adrenalin).

53. Jak se to stane, že dostanu anafylaktickou reakci?

K tomuto typu reakce dochází, když se setkáte s látkou, na kterou jste alergičtí, a váš imunitní systém nadměrně reaguje uvolněním záplavy chemických látek, aby s ní bojovaly. Tyto látky způsobují příznaky anafylaxe. Pokud trpíte alergií, zasáhnou tyto látky obvykle pouze část vašeho těla. Ale v případě anafylaxe se tato reakce odehraje ve více částech těla současně.

54. Je anafylaxe po vakcíně běžná?

Ne. Tento druh reakce po očkování je velmi vzácný. Například u vakcíny proti chřipce se údajně vyskytuje u 1:1 000 000 lidí nebo méně.

55. Víme, proč se objeví reakce po očkování?

Obvykle se předpokládá, že je to způsobeno procesem výroby vakcíny nebo neaktivní složkou vakcíny (jako je želatina a vaječný protein). Žádná z těchto složek ve vakcíně proti COVID-19 od Pfizeru není.

56. Obsahuje vakcína proti COVID-19 od Pfizeru něco, o čem je známo, že způsobuje anafylaxi?

Právě teď nevíme. Vakcína Pfizer obsahuje látku zvanou Polyethylenglykol (PEG) 2000. V některých velmi vzácných případech bylo prokázáno, že tato látka způsobuje alergické reakce u lidí, kteří měli anafylaxi, po injekčním podání steroidních léčiv, užili látky pro přípravu na kolonoskopii nebo dostali vakcíny s podobnými polysorbátovými složkami.

57. Měl jsem opožděnou alergickou reakci (vyrážku jako u spalniček) po podání několika léků. Je pro mě riskantní očkování vakcínou Pfizer?

Mírná vyrážka po užívání léků je poměrně častá. Stává se to až u 5 % běžné populace. Není důvod se vakcíně vyhýbat.

58. Měl jsem po očkování velmi vážnou alergickou reakci, která vyžadovala léčbu a podání epinefrinu. Je pro mě příliš riskantní dostat očkování vakcínou Pfizer?

Pokud jste po očkování měli příznaky anafylaxe a musel vám být podán epinefrin, může pro vás být očkování vakcínou Pfizer příliš velké riziko. Poraďte se s vaším ošetřujícím lékařem o návštěvě alergologa. Může být užitečné sdělit alergologovi přesné podrobnosti (obchodní název) vakcíny, která vám způsobila reakci. Takto si můžete nechat udělat testy, aby se zjistilo, zda reakce byla způsobena něčím v dané vakcíně. To vám pomůže při rozhodování o vakcíně proti COVID-19.

59. Měl jsem období, kdy různé vakcíny vedly k tomu, že jsem o několik dní později dostal kopřivku. Neměl jsem žádné další problémy, vzal jsem si antihistaminika a pupínky po pár dnech zmizely. Je pro mě příliš riskantní dostat vakcínu Pfizer?

Vaše reakce byla mírná. Vzhledem k vaší historii máte nízké riziko jakékoli reakce na vakcínu Pfizer. Nemáte žádné vyšší riziko než běžná populace. Očkovat se vakcínou Pfizer je pro vás bezpečné.

60. Během posledních několika let jsem měl několik záchvatů anafylaxe a konkrétní spouštěč nebyl identifikován. Nosím EpiPen. Mám zvýšené riziko reakce na vakcínu Pfizer?

V tomto případě je dobré předpokládat, že máte vyšší riziko alergické reakce na vakcínu Pfizer než ostatní. Pokud již máte svého alergologa, promluvte si s ním o rizicích a výhodách tohoto očkování. Zeptejte se ho, zda byste měli před podáním vakcíny provést nějaké testování.

Toto testování může upřesnit nejen bezpečnost současné vakcíny Pfizer, ale také to, zda mohou být budoucí vakcíny proti COVID-19 pro vás bezpečné.

61. Jako dítě jsem byl alergický na penicilin a jiná antibiotika. Myslím, že mi to dokonce způsobilo vyrážku. Hrozí mi vážná reakce na vakcínu Pfizer?

Větší riziko alergické reakce na vakcínu Pfizer u vás nehrozí. Můžete se nechat očkovat vakcínou Pfizer, je to pro vás bezpečné.

Možná bude dobré prokonzultovat se svým ošetřujícím lékařem návštěvu u alergologa. Nedávný výzkum ukázal, že mnoho alergií na penicilin a další antibiotika zjištěných v dětství nepřetrvává do dospělosti.

Old Woman Biceps Strong Aged  - tatyanaBuzmakova_Krasnova / Pixabay
tatyanaBuzmakova_Krasnova / Pixabay

62. Pokud mám anafylaktickou reakci na vakcínu Pfizer na očkovacím místě, co se stane dál?

Ošetřili bychom vás a stabilizovali. Udělali bychom vám specifické krevní testy, které vám pomohou diagnostikovat anafylaxi. Poté bychom vás odkázali na kliniku pro léčbu alergií na léky na specializované testování a krevní testy.

63. Pokud se rozhodne, že jsem vystaven vyššímu riziku a budu požádán, abych počkal s očkováním vakcínou proti COVID-19 kvůli konkrétním alergiím, co se stane dál?

Odkážeme vás na kliniku pro léčbu alergií na léky a poradíme, jak se v budoucnu očkovat.

64. Pokud dostanu COVID-19 po očkování, znamená to, že mě vakcína nakazila?

Ne. Vakcína vás nemůže nakazit. Pokud jste po očkování onemocněli, znamená to, že jste virus chytili dříve, než jste byli chráněni.

65. Mám si pro vakcínu přijít, pokud nemám COVID-19, ale byl jsem v rizikovém kontaktu s někým, kdo ano?

Pokyny CDC spočívají v tom, že každý, kdo byl vystaven kontaktu s COVID-19, musí dodržovat všechna pravidla karantény. Pokud jste byli v úzkém kontaktu s někým, kdo je nakažený, odložte prosím své očkování, dokud neskončí vaše karanténa. Je to kvůli bezpečnosti všech a pro zabránění šíření COVID-19. Postupujte podle stejných pokynů pro obě očkování. Pokud jste již podstoupili své první očkování, můžete po skončení karantény dostat druhé. Neovlivní to vaši imunitní odpověď. A nebudete muset opakovat svou první dávku.

Pamatujte, že CDC říká, že jakákoli z těchto věcí se považuje za blízký kontakt:

    • strávili jste 15 minut nebo déle do 2 metrů od někoho, kdo je infikován

    • pečujete o někoho, kdo je nakažený

    • objali nebo políbili jste někoho, kdo je nakažený

    • sdíleli jste nádobí, jídlo nebo pití s někým, kdo je nakažený

    • byli jste v okolí někoho, kdo byl nakažen, a kýchl, kašlal nebo se na vás mohly nějak jinak přenést kapénky z dýchacích cest.

66. Pokud jsem v kontaktu s někým, kdo byl poté COVID-19 pozitivní, musím do karantény, i když jsem už po obou dvou očkováních proti COVID19?

Ano, stále musíte jít do karantény.

67. Jak se po vakcíně budu cítit?

Po podání vakcíny se pravděpodobně budete cítit pod psa. Ve studiích se nežádoucí účinky obvykle objevily první nebo druhý den po očkování, a poté trvaly jeden nebo dva dny. Ačkoli nemusíte mít vedlejší účinky, aby vakcína fungovala, jsou jen známkou toho, že vakcína dělá to, co má! Z vakcíny nemůžete dostat infekci COVID-19.

Krátkodobé nežádoucí účinky mohou zahrnovat:

• pocit bolesti v paži,

• pocit silné únavy,

• bolest hlavy,

• horečku,

• bolest svalů,

• zimnici.

Po bolestech paží byla nejčastějším vedlejším účinkem silná únava. Například po každé dávce vakcíny Pfizer asi 4 z 5 lidí hlásilo bolavé rameno nebo reakci tam, kam dostali vakcínu.

Je možné, že budete pozorovat nežádoucí účinek, který zde není uveden.

Po první i druhé dávce vakcíny se mohou vyskytnout nežádoucí účinky

Někdo má vedlejší účinky po první dávce. Avšak většina lidí hlásila horší vedlejší účinky po druhém očkování. Při něm bude váš imunitní systém vakcínou tzv. „vybičován“. Vedlejší účinky se častěji vyskytovaly u mladších osob, než u starších.

Nežádoucí účinky jsou známkou toho, že vakcína funguje

Neznamenají, že máte COVID-19! Onemocněním COVID-19 se z vakcíny nenakazíte. I když vás můžou obtěžovat, je lepší mít vedlejší účinky z vakcíny, než se nakazit skutečným virem.

68. Jak zjistím, zda příznaky po vakcíně jsou vedlejšími účinky nebo COVID-19?

• Pokud jsou příznaky, které máte, pouze v místě vpichu (například bolest paže nebo zarudnutí), pak je to pravděpodobně způsobeno vakcínou.

Vakcína může způsobovat příznaky jako horečka, onemocnění podobné chřipce s bolestmi svalů a pocitem silné únavy. To platí zejména v případě, že je máte v prvních několika dnech po podání dávky.

• Pokud tyto stavy trvají déle než pár dní, nebo se vyskytnou později než za dva dny po aplikaci vakcíny, může to být COVID-19.

Vakcína nezpůsobí kašel, ucpaný nos, ani ztrátu chuti, nebo čichu. Pokud máte tyto příznaky, budete muset být sledováni kvůli možné infekci COVID-19.

Pamatujte: Vakcína vám nemůže způsobit COVID-19, ale po první dávce nejste plně chráněni. Proto se můžete nakazit i po aplikaci první dávky vakcíny.

69. Proč musím dostat dvě dávky?

Vakcíny Pfizer a Moderna se podávají ve dvou dávkách. Proto potřebujeme dvě dávky stejné značky vakcíny, abychom dosáhli silné imunitní odpovědi.

Teamwork Team Gears Group  - geralt / Pixabay
geralt / Pixabay

70. Jste rozhodnuti? Ne? Tak pokračujeme 🙂

71. 1.      Pokud dostanu očkování, ale nemám žádné vedlejší účinky, vakcína stále funguje?

Ano. Ačkoliv mnoho lidí bude mít po očkování nežádoucí účinky, ostatní je mít nebudou. To je v pořádku. Jak dobře a dlouho vakcína funguje nesouvisí s tím, zda máte nebo nemáte vedlejší účinky.

72. Co se stane, když dostanu pouze jednu dávku?

Abyste byli plně chráněni, potřebujete obě dávky. Jen po jedné dávce nebudete plně chráněni. Důrazně doporučujeme pořídit obě dávky.

73. Jak dlouhý má být rozestup mezi dvěma dávkami?

21 dní je rozestup, pokud dostanete vakcínu Pfizer, a 28 dní je rozestup, pokud dostanete vakcínu Moderna.

74. Musím dostat stejnou vakcínu pro obě dávky?

Ano, dostanete vakcínu stejné značky pro obě dávky.

75. Co když jsem nemocný v den, kdy mám dostat vakcínu?

Pokud trpíte krátkodobým onemocněním (jako je streptokoková nebo žaludeční infekce), měli byste s očkováním počkat. Zeptejte se svého lékaře nebo v očkovacím centru.

76. Budu si moci vybrat, kterou vakcínu dostanu?

Ne. Kterou vakcínu dostanete, bude záležet na tom, co má váš poskytovatel k dispozici. Vakcíny na bázi mRNA od společností Pfizer a Moderna jsou téměř identické. Nijak se neliší v tom, jak dobře fungují, nebo v jejich bezpečnosti.

77. Mají vakcíny nějaké dlouhodobé vedlejší účinky?

Bezpečnostní profil vakcín Pfizer a Moderna byl velmi dobrý. V každé z klinických studií bylo vakcínou očkováno více než 30 000 lidí. U žádného nedošlo k závažné nežádoucí reakci způsobené vakcínou. Vědci budou i nadále shromažďovat údaje o bezpečnosti, protože vakcíny dostává stále více lidí.

CDC má nezávislou skupinu odborníků, kteří budou i nadále přezkoumávat všechny bezpečnostní údaje a budou také pravidelně aktualizovat. Pokud se kdykoli objeví problém s bezpečností, budou podniknuta opatření.

78. Způsobuje vakcína Bellovu obrnu?

Bellova obrna je slabost nervů na jedné straně obličeje. Ve studii společnosti Pfizer hlásili Bellovu obrnu 4 lidé, kteří dostali vakcínu, a nikdo, kdo dostal placebo. Ve studii Moderna 3 ve skupině s vakcínou hlásili Bellovu obrnu, ve srovnání s 1 ve skupině s placebem.

Není jisté, že vakcína způsobila Bellovu obrnu. Počet případů byl malý a ne vyšší, než byste očekávali u běžné populace.

FDA doporučila, abychom pečlivě sledovali případy Bellovy obrny. Dozvíme se o tom více, protože vakcíny proti COVID-19 se používají u větších skupin lidí.

79. Byly tyto vakcíny testovány u lidí s různými zdravotními potížemi?

Ano. Do těchto studií byli zahrnuti lidé s různými zdravotními problémy, jako je HIV a cukrovka, a starší dospělí (až 85). Velmi slabí a nemocní pravděpodobně nebyli součástí těchto zkoušek.

80. Byly tyto vakcíny testovány na starších lidech?

Ano. Účastníci studie se skládali ze zdravých dospělých do 85 let. V některých studiích fáze 3 bylo více než 40 procent účastníků ve věku 56 až 85 let.

81. Byly tyto vakcíny testovány na dětech?

Děti mladší 12 let jsou zahrnuty do nynějších výzkumných studií. Brzy o tom budeme mít další podrobnosti.

83. Fungují vakcíny odlišně nebo mají různé vedlejší účinky u lidí různého věku, rasového původu, pohlaví nebo s jinými rozdíly?

  • Dospělí každého pohlaví a rasy měli podobné vedlejší účinky. Tyto nežádoucí účinky nebyly závažné. Dospělí ve věku 65 až 85 let hlásili mírnější nežádoucí účinky než mladší dospělí.
  • Zkušební výsledky ukázaly, že vakcíny jsou bezpečné a fungují dobře pro dospělé všech věkových skupin, ras, pohlaví a etnického původu.

82. Studovaly se vakcíny u různých skupin a typů lidí?

Vakcíny se studovaly v různých skupinách z celého světa, aby se zajistilo, že jsou bezpečné pro dospělé všech věkových skupin, ras, pohlaví a etnického původu.

Například ve studii Pfizer:

  • Bylo zahrnuto 30 000 lidí z 39 států ve Spojených státech a z Brazílie, Argentiny a Německa.
  • V závislosti na lokalitě pocházelo 30 až 40 procent každé studijní skupiny z rasově a etnicky odlišného prostředí.
  • Více než 40 procent lidí ve studii bylo ve věku 56 až 85 let.