Epidemie přichází rychle a v jejích počátcích žijeme někdy v pološeru. Koho a jak nemoc přinesená epidemií zasáhne? Jsou v případě koronaviru ohroženy osoby ve vyšších věkových kategoriích? Prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc., přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava se vyjadřuje právě k této problematice a jeho zjištění je možno si přečíst dále v tomto článku.

V časných fázích epidemie koronavirem byla naše veřejnost informována přibližně takto – velká většina postižených jsou senioři nad 65, resp. nad 70 let, polymorbidní hypertonici, kardiaci, diabetici, s nadváhou (rozuměj – obézní), případně s dalšími komorbiditami.
V posledních měsících nelze přehlédnout, že přibývá, alespoň mezi pacienty postiženými nejzávažnějšími formami choroby COVID-19, pacientů šedesátiletých a mladších.
Pojďme se podívat do nejvýchodnějšího regionu České republiky. V lednu t. r. bylo na KARIM FN Ostrava přijato 18 pacientů mladších šedesáti let s kritickým covidovým zánětem plic s nutností umělé plicní ventilace (stav osmi z nich vyžadoval napojení na mimotělní výměnu krevních plynů – ECMO), deset z těchto pacientů bylo mladších 50 let a tři měli pod 40 let věku. Pouze u jedné, a to velmi mladé pacientky z celé této skupiny jsou přítomny závažné komorbidity, ale i ona má perspektivu možného přežití v dobré kvalitě po mnoho desítek let. Prosinec – velmi podobná čísla.
Dotaz na okresní koordinátory intenzivní péče v Moravskoslezském kraji – 80 % (13 ze 16 zdravotnických zařízení) vidí nárůst mladších ročníků. Neoficiální informace z většiny krajů České republiky hovoří podobně.
Moudřejší, resp. exaktnější, budeme v situaci, kdy budou spočítány údaje za celou republiku v delším časovém úseku. To, co je však zřejmé, je skutečnost, že covid-19 se nevyhýbá mladším ročníkům, a bohužel ani jeho nejzávažnější, život ohrožující formy.
Většina uvedených pacientů má jedno společné – jsou dobře živení. Někteří se „spravili“ v posledních letech. Příbuzní říkají – „vždyť vypadal tak dobře“. Čeština umí s fenoménem obezity pracovat navýsost eufemisticky a tvůrčím způsobem.
Tu a tam se objevují názory, že uzavírání společnosti jako součást boje s pandemií diskriminuje mladé. Otázkou je, zda mladší ročníky dělají vše pro to, aby se epidemie dále nešířila. Nejsem si tím jist. Jedním z mnoha příkladů jsou zvěsti hovořící o víkendových návalech v lyžařských střediscích (policie reguluje dopravu), o hotelích ubytovávajících desítky rodin na služebních cestách, dokonce i o plných horských vinárnách a o obláčcích páry stoupajících z vířivek na terasách penzionů. Tajně doufám, že nic z toho není pravda. Nevím, jak mnoho seniorů využívá této víkendové nabídky, ale jako starší člověk bych se uvedených radovánek vystříhal z obav, že se nakazím, a jako důchodce bych tam raději zajel ve všední den, kdy se nebudu potkávat s davy potenciálně nakažených.
Mladí jsou ve značném procentu epidemií velmi zasaženi, nezřídka i existenčně. Jejich děti nemohou do škol, dětem a studentům chybí školní sociální kontakty i pracovní řád všedních dnů. Ekonomika se propadá.
Právě mladší ročníky (mám na mysli všechny osoby pod šedesátkou) mají v rukou možnost epidemii omezit, přibrzdit. Měli by si uvědomit, že i oni mohou být snadnými terči záludné virózy, a že jsou nejvlivnější a zároveň obrovskou skupinou, která může nepříznivý vývoj otočit a mj. navrátit vlastní děti do škol. Chtě nechtě to však vyžaduje sebekázeň, uvědomělost (to není výraz ideologický, nýbrž slovo vyjadřují vědomí moci s tím něco udělat), vytrvalost a trpělivost. Vůči starším osobám také ohleduplnost a vůči dětem a studentům férovost, aby mohli začít opět chodit škol. Čím dříve, tím lépe.
V druhé půli ledna vyšlo v časopise Lancet společné prohlášení Panevropské iniciativy vědců proti COVID-19 – Akční plán celoevropské obrany proti novým variantám SARS-CoV-2.
Vyjímám z něj ty pasáže, které by měly oslovit především mladší ročníky (překlad do češtiny – prof. Zdeněk Hel, jeden ze spoluautorů Akčního plánu):
…Pokud nebudou přijata opatření k zabránění šíření nových variant se selektivními výhodami, zvýší se počty případů a počet hospitalizovaných pacientů. Nárůst případů by mohl vést ke kolapsu systémů zdravotní péče…
…Evropa musí jednat hned, aby bylo oddáleno a zabráněno dalšímu šíření SARS-CoV-2… Hlavní zásadou je co nejrychlejší snížení počtu případů, protože to má značné výhody pro zdraví, společnost a hospodářství…
…Definovat jasné cíle a oživit motivaci: přesně definovat cíle, které je třeba splnit, aby byla opatření zrušena, a vysvětlit racionální důvody těchto cílů; přesvědčivě sdělovat veřejnosti, že boj s pandemií vyžaduje kolektivní úsilí, které je v zájmu každého občana; zajistit odpovídající sociální a ekonomickou podporu těm, kteří ji potřebují…
…Snížit počet fyzických kontaktů: stýkat se s co možná nejmenším počtem lidí; zavést a vylepšit používání home-office a vzdělávání online; udržovat malé a neměnné bubliny sociálních kontaktů; izolované skupiny doma a v práci musí mít přednost před střídáním kontaktů…
…Zabránit nákaze individuálními opatřeními, jako jsou fyzické rozestupy, hygiena, obličejové masky, větrání a používání filtrů; vyhýbat se uzavřeným a přeplněným prostorům a zůstat doma při prvních projevech příznaků; poskytovat masky FFP2 všem potřebným a všem těm, kteří nemohou pracovat z domova…
…Zlepšit ochranu a podporu starších občanů a ohrožených skupin…
…Identifikovat způsoby zlepšení režimu očkování s cílem optimalizovat logistiku a zvýšit ochotu k očkování na základě údajů ze spolupracujících zemí.
Celospolečenské řešení je tedy především na vás, na mladých. Velmi by pomohly příklady těch, kterým se říká celebrity, a kteří požívají u svých fanoušků obdivu a vážnosti. Bylo by fajn, kdyby známé osobnosti vystavily svá ramena před kamerami a fotoaparáty, až na ně přijde řada při očkování, bylo by úžasné, kdyby mladí lidé vysokoškolsky vzdělaní v komunikaci a psychologii, osoby živící se jako kreativci v reklamních agenturách, takzvaní píáristé a další jedinci obdarovaní výřečností oslovovali rozličné skupiny obyvatel podle jejich věku, zaměření, sociálního statusu, vzdělání, a přiměřenou formou jim sdělovali, proč a jak provádět individuální a obecně přijatá, fungující opatření.
Tenhle virus je pro mladé. Jako problém, který právě oni mohou podstatným způsobem napravit.
Děkuji mému kolegovi Peteru Sklienkovi za poskytnutí konkrétních údajů.
3. února 2021 Pavel Ševčík, KARIM FN Ostrava