Proč je sebereportování důležité a jak je jednoduše zvládnout

O sebereportování slyšíme z médií, ale je jen málo návodů či rad k tomuto důležitému nástroji ochrany proti nákaze. Mgr. Jan Kulhánek společně s BISOP připravil jednoduchý manuál, který Iniciativa Sníh nabízí všem zájemcům.

Co je to sebereportování

Sebereportování je nástroj, díky kterému si můžeme ulehčit a zpřesnit komunikaci s hygienickou stanici v rámci trasování. Pomocí jednoduchého internetového formuláře pošlete hygieně seznam svých rizikových kontaktů. Zkrátíte si tak telefonický rozhovor s pracovníkem hygieny a  hlavně máte klid a čas si vše promyslet a na nic nezapomenout.

Jak se k sebereportování dostanu

Pokud vám vyjde pozitivně test na covid-19, dostanete SMS zprávu s přístupovým kódem a odkazem na sebereportovací formulář.

Co se pak děje s nahlášenými kontakty?

Data z sebereportovacího formuláře dostává hygienická stanice. Po rozhovoru s vámi (který je díky sebereportování kratší) a potvrzení, že šlo skutečně o rizikový kontakt, pošle trasovací centrum vašim kontaktům SMS nebo jim zavolá. Rizikový kontakt pak začíná karanténu a dostane žádanku na PCR test.

Jak poznám rizikový kontakt?

Záleží na průběhu setkání. Obecně platí, že za rizikový kontakt považujeme setkání ve vzdálenosti méně než 2 metry, při kterém jedna ze osob nemá náležitou ochranu dýchacích cest (za náležitou ochranu se považuje pouze jednorázová rouška nebo respirátor, nepovažuje se za ni látková rouška, šála a šátek). Při náležité ochraně dýchacích cest se ani kontakt ve vzdálenosti menší než 2 metry za rizikový nepovažuje. V případě podezření na kontakt s osobou nakaženou novou variantou viru SARS-CoV-2 (britskou, jihoafrickou, brazilskou apod.), bude situace posuzována individuálně epidemiology, bez ohledu na použité ochranné prostředky. Více informací najdete na COVID-PORTÁL.

V minulosti platilo, že je potřeba přemýšlet o vašich rizikových kontaktech 2 dny před vypuknutím symptomů nebo 5-7 dní před pozitivním testem (pro asymptomatické). V současné době nejsou pravidla zcela jasná. Případné nejasnosti zváží v telefonickém rozhovoru pracovníci hygieny.

Co když je mi hlášení kontaktů nepříjemné?

Dostat se do karantény není nikomu příjemné, ovšem někoho dalšího nakazit nemocí s nepředvídatelným průběhem také nikdo nechce. Bez poctivého trasování - hlášení rizikových kontaktů - bude náš boj s covidem méně efektivní a riskujeme opět další zavírání země. Lépe zvládnout karanténu by mělo pomoci také navýšení finanční kompenzace.

Se sebereportováním vám také poradí pracovníci linky 1221.

Další informace:

Každý může pomoci otevřít česko - článek o trasování a spolupráci s hygienou

COVID-PORTÁL - aktuální informace z portálu MVČR

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..