První případ onemocnění covid-19 na území Německa byl zaregistrován v Bavorsku na konci ledna 2020. Pacient byl pracovně v kontaktu s kolegyní z Číny, která měla asymptomatický průběh, sama zjistila že je covid pozitivní až po návratu do Číny. Od té doby uplynul víc než jeden rok a my se společně podívejme, jak se epidemiologická situace v Německu vyvíjela.

Institut Roberta Kocha označil v únoru 2020 situaci za málo nebezpečnou, o měsíc později však byla dle jeho poznatků situace vysoce nebezpečná a následoval první lockdown. V prosinci 2020 pak byla situace nazvána „obzvláště vysoce nebezpečnou“. My se podívejme na tabulku, kde je situace doložena daty z 24. 2. 2021 a dost výmluvně vypovídá o rozdílné situaci v ČR a zbytku Evropy včetně právě SRN.

Německý spolkový sněm se zabýval epidemickou situaci zcela vážně v březnu 2020, připravil Zákon na ochranu obyvatelstva a základem boje s epidemií se stal Národní plán pandemie pro Německo. 18. listopadu 2020 přijal sněm „Třetí zákon o ochraně obyvatelstva v epidemické situaci“ včetně novely zákona o ochraně před infekcí.
Německý zákon o ochraně před infekcí stanoví rámec, v němž mohou státní orgány omezit, nebo dočasně pozastavit základní práva obyvatelstva. V případě potřeby lze rovněž omezit důležitá základní práva, jako je svoboda pohybu osob, svoboda shromažďování, nedotknutelnost domova a právo na fyzickou integritu, aby bylo možné bojovat proti výskytu nemoci a jejímu šíření.
Během května došlo i v Německu k postupnému rozvolňování, byly vytvořeny jasné podmínky pro činnost škol -pedagogové a další pracovníci ve školství například absolvovali 1 PCR test týdně zdarma, nutno dodat, že dobrovolně.
Už v září se ale SRN připravila na další vlnu epidemie, během října se opatření zpřísnila a následoval lockdown od 13. 12. 2020, po kterém od 22. 2. 2021 mohlo následovat postupné otevírání škol (1.-4. třídy a maturitní ročníky ve střídavé výuce (distanční, kombinovaná s prezenční a mateřské školy). 24. 02. 2021 následně přichází v platnost zákon o zařazení pedagogů těchto skupin k přednostnímu očkování v šestistupňovém plánu.
Veškerá opatření přijímaná v Německu jsou postavena na epidemiologických a matematických modelech, které jsou dle poznatků o novém onemocnění přizpůsobovány dle aktuálních údajů. Souhrn naleznete v tabulce níže.

Pro Iniciativu Sníh zpracovala a přeložila Marie Lange