Vakcíny na COVID-19 - Evropský Informační Portál o očkování

EU odpovídá za zajištění toho, aby se bezpečné a účinné vakcíny COVID-19 dostaly k veřejnosti v EU / EHP. 

princip očkování

Evropská komise schválila první vakcínu na COVID-19 dne 21. prosince 2020 po vyhodnocení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) a po konzultaci s členskými státy EU.

Dne 21. prosince společnost EMA doporučila udělit podmíněné rozhodnutí o registraci vakcíny Comirnaty vyvinuté společnostmi BioNTech a Pfizer, aby se zabránilo koronavirové chorobě 2019 (COVID-19) u lidí od 16 let. Téhož dne Evropská komise udělila rozhodnutí o registraci pro použití v celé EU.

Při této příležitosti ředitelka ECDC Andrea Ammon řekla: „Dostupnost bezpečných a účinných vakcín - nejúčinnější nástroj při zajišťování veřejného zdraví - je důležitým milníkem v průběhu této pandemie. Je také jasné, že vakcíny budou vykonávat svou práci spolu s dalšími opatřeními, která udržují šíření infekce pod kontrolou. To se nestane najednou a prozatím musíme zůstat trpěliví a ostražití, abychom se navzájem chránili fyzickým distancováním, dodržováním dobré hygieny rukou a dýchání a případně používáním obličejových masek. Vezmeme-li v úvahu současnou epidemiologickou situaci v mnoha zemích, omezení budou muset pokračovat až do roku 2021, dokud neuvidíme dopad očkování. “

Vakcíny COVID-19 se nejdříve dostanou k těm, které ochranu nejvíce potřebují. Vnitrostátní orgány definovaly a určily prioritní skupiny pro očkování - zahrnují zdravotnické pracovníky, seniory a zranitelné skupiny. Tímto cílem je nejprve chránit ty, kteří jsou nejvíce ohroženi před těžkými nemocemi, a také zpomalit probíhající pandemii a snížit enormní zátěž, kterou v současné době systémy zdravotnictví zažívají. Jak se bude situace vyvíjet a my se dozvíme více o ochranných charakteristikách různých vakcín COVID-19, budou očkovací strategie a cíle přizpůsobeny a optimalizovány. Jakmile bude pandemie lépe zvládnutelná, budou společnosti schopny učinit velký krok k uvolnění současných omezení.

ECDC, společně s EMA, hraje důležitou roli v neustálém sledování účinnosti, bezpečnosti a dopadu vakcín, aby zajistily, že vakcíny fungují podle očekávání, a aby informovaly, zda je třeba očkovací strategie upravit. ECDC bude i nadále pravidelně shromažďovat a podávat zprávy od členských států EU o jejich plánech a strategiích očkování a bude podporovat rozhodování poskytováním poznatků z modelování.

ECDC bude i nadále sledovat průběh pandemie, vydávat hodnocení rizik a technické pokyny, jak to neúnavně provádí v průběhu tohoto roku. V tomto svátečním období bychom chtěli připomenout, jak je důležité chránit se navzájem tím, že se vyhýbáme nepodstatným cestováním, trávit sváteční období s co nejmenším počtem lidí a dodržovat fyzický distancování, správnou hygienu rukou a dýchacích cest a případně používat obličejové masky .   

Odkazy

Jak vakcíny COVID-19 fungují

Vakcíny COVID-19 zabraňují COVID-19 spuštěním imunitní odpovědi.

Většina vakcín COVID-19 spouští tyto imunitní reakce na malý fragment SARS-CoV-2. SARS-CoV-2 je virus, který způsobuje onemocnění COVID-19.

Pokud je osoba, která dostala vakcínu COVID-19, nakažena virem později, imunitní systém virus rozpozná.

Protože je již připraven zaútočit na virus, jeho imunitní systém je schopen jej chránit před onemocněním COVID-19.

Další informace o tom, jak vakcíny fungují.

Každý virus a bakterie spouští v imunitním systému jedinečnou reakci zahrnující specifickou sadu buněk v krvi, v kostní dřeni a po celém těle, které se mimo jiné nazývají T-buňky, B-buňky.

Vakcína stimuluje imunitní odpověď a „paměť“ těla na konkrétní nemoc, aniž by ji způsobila.

Vakcíny obsahují silně oslabenou nebo inaktivovanou (usmrcenou) formu viru nebo bakterie, která obvykle způsobuje onemocnění, nebo malou část viru nebo bakterie. Tomu se říká antigen .

Když je osobě podána vakcína, její imunitní systém rozpozná antigen jako „cizí“. Imunitní buňky jsou trénovány tak, aby zabíjely a vytvářely protilátky proti původci nemoci. Protilátky jsou speciální proteiny, které pomáhají zabíjet infekční agens.

Později, pokud osoba přijde do styku se skutečným infekčním virem nebo bakterií, její imunitní systém si to „zapamatuje“. Poté rychle vytvoří správné protilátky a aktivuje správné imunitní buňky, aby zabil virus nebo bakterii a chránil tak osobu před onemocněním.

Imunita obvykle trvá roky a někdy i celý život. Doba se liší podle nemoci a vakcíny. (Věku osob a rizikových faktorů také - pozn. redakce.)

Imunita prostřednictvím očkování chrání nejen očkovaného jedince, ale také chrání neočkované lidi v komunitě, například kojence, kteří jsou na očkování příliš mladí. Tato „ imunita komunity “ může fungovat, pouze pokud bude očkován dostatek lidí.

Naproti tomu člověk, který se onemocněním stane imunním, může této nemoci vystavit další neočkované osoby. Osoba je také vystavena riziku komplikací.

Princip očkování najdete na našich stránkách.

krimyš očkování

Vývoj a schválení vakcín COVID-19

Vakcíny COVID-19 jsou vyvíjeny na základě stejných zákonných požadavků na kvalitu, bezpečnost a účinnost jako všechny ostatní vakcíny.

Stejně jako všechny vakcíny jsou účinky vakcín COVID-19 testovány nejprve v laboratoři, včetně zvířat, a poté na lidských dobrovolnících.

Evropská léková agentura (EMA) vyhodnocuje COVID-19 vakcíny proti stejných vysokých standardů jako u všech ostatních vakcín, než budou moci být uvolněna k použití. Přečtěte si více o schválení očkovací látky v Evropské unii .

Co se liší u vakcín COVID-19, je to, že vývoj a schvalování probíhá mnohem rychleji v reakci na ohrožení veřejného zdraví způsobené virem.

EMA hodnotí vysoce kvalitní aplikace od společností vyvíjejících vakcíny COVID-19 v co nejkratší možné době, přičemž zajišťuje, že její rozhodnutí zůstávají robustní. 

Její funkce:

  • poskytování pokynů na pomoc vývojářům vakcín COVID-19 připravit se na žádost o schválení;
  • používání postupů rychlého přezkumu;
  • posouzení klíčových údajů o vakcínách COVID-19, jakmile budou k dispozici.

Monitorování bezpečnosti vakcíny COVID-19

EU neustále sleduje bezpečnost a účinnost vakcín COVID-19.

EMA sleduje vedlejší účinky těchto vakcín, stejně jako u všech vakcín.

Souběžně s tím Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) intenzivně sleduje účinnost vakcín COVID-19.

To umožňuje EU okamžitě identifikovat a vyhodnotit nové informace o výhodách a bezpečnosti vakcín COVID-19. Tím zajistíte co nejrychlejší zjištění a zvládnutí všech možných rizik: viz Monitorování bezpečnosti vakcín a hlášení nežádoucích účinků .

Zdroj: https://vaccination-info.eu/en/covid-19/covid-19-vaccines

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..