Centrum pro modelovaní biologických a společenských procesů (BISOP) zveřejnilo na svých stránkách text pod titulkem Každý může pomoci otevřít Česko. „Vlastnímu pocitu bezmoci se můžeme postavit aktivitou, která dává smysl. K dispozici tu máme stále se zlepšující testování a trasování, která reálně pomůže cíleně zasahovat tam, kde potřeba, abychom nemuseli být výrazně zasaženi všichni. Po otevření společnosti nám využívání nástrojů testování a trasování pomůže ubránit se opakovanému dramatickému šíření nákazy a tedy i navrácení se do lockdownu," píše se mimo jiné v článku, který zde nabízíme.

V článku Jana Kulhánka a Lucie Michálkové z Laboratoře veřejných politik BISOP naleznete informace a data nutná k lepšímu chápání stávající situace, v prokliku odkazů přímo v článku pak například anonymní dotazník k vašim zkušenostem s komunikací s hygienickými stanicemi, aktuální přehledy tzv. Chytré karantény a mnoho dalšího.
„Neztrácejme naději v otevřené Česko, které vydrží být otevřené, ani důvěru v systém trasování, který může výrazně pomoci. Naše malé anonymní šetření na sociální síti potvrdilo, že trasování funguje, byť není bezchybné, a práce hygieny se v tomto směru zlepšila. Rozhodně také potvrdilo, že jeho potenciál, tedy schopnost přispět k úspěšnému boji s covidem, využíváme méně, než si zaslouží. K návratu do života, po kterém toužíme, nám nepomůže jeden magický klíč, ale spousta menších návyků, které si osvojíme.“
píší v závěru autoři článku.