Jak silná a trvalá je imunita po prodělání infekce? To je jedna z klíčových otázek kolem covid-19. Nedávná studie z Dánska přináší dobré i špatné zprávy.

Studie zkoumá výsledky PCR testů na SARS-CoV-2 z jara a podzimu 2020 v Dánsku. Díky masivnímu testování má tato země k dispozici údaje o rozsáhlém souboru 4 milionů lidí testovaných negativně i pozitivně. Ze studie zveřejněné v časopise Lancet vyplývá, že prodělání nemoci poskytuje zhruba 80% ochranu před opakovanou infekcí po dobu šesti měsíců, což odpovídá závěrům několika dalších studií z Velké Británie, USA a Kataru. Ve věkové skupině nad 65 let však byla míra ochrany podstatně nižší, pouze okolo 47 %. Tým autorů článku na základě podobnosti SARS-CoV-2 s jinými koronaviry odhaduje, že ochrana spojená s proděláním infekce by mohla vydržet i jednotky let, avšak studie tuto hypotézu přímo testovat nemohla.
Dobrou zprávou tedy je, že běžné populaci prodělaná infekce poskytuje poměrně dobrou ochranu. Špatná zpráva je, že pro nejzranitelnější populaci seniorů to podle studie neplatí a přirozeně nabytá ochrana je podstatně slabší. Výsledky studie tak ukazují, že seniory je třeba chránit očkováním, a to i ty, kteří již onemocněním prošli.
Je třeba zdůraznit, že studie probíhala v Dánsku v období, kdy ještě neměly výrazné zastoupení nebezpečné nové varianty SARS-CoV-2 (např. britská varianta B.1.1.7, jihoafrická varianta B.1.351 a brazilská varianta P.1). Existuje silné podezření, že některé nové varianty viru dokážou dříve nabytou imunitu částečně obejít. Je tak důležité monitorovat míru zastoupení nebezpečných variant v České republice a v případě jejich nárůstu nespoléhat příliš na imunitu získanou proděláním nemoci. Zároveň je třeba nadále maximálně omezovat šíření viru v populaci, a tím zásadně snižovat riziko vzniku nových, ještě odolnějších variant.
Autor: Mgr. Alexandr Kazda, PhD. (ed. J.T., E.B.)