V Rakousku po šestitýdenním lockdownu začínají s pozvolným rozvolňováním stávajících opatření. Něco je podmíněno negativním testováním, některá omezení zůstávají v platnosti. Tyrolsko se však dle všech dostupných informací stalo místem, kde se potvrdilo 293 případů nové mutace koronaviru, jejíž první výskyt byl hlášen Jihoafrickou republikou. Podle posledních údajů je 140 z těchto případů navíc stále aktivních, informuje agentura Reuters.

„Vláda varuje před cestami do Tyrolska za účelem zabránit rozšíření (takzvané) jihoafrické varianty koronaviru a žádá všechny občany, aby omezili cesty do regionu jen na ty, které jsou naprosto nezbytné,“
říká ve svém prohlášení Sebastian Kurz, spolkový kancléř Rakouska
Podrobně o Rakousku hovoří v této souvislosti Rudolf Schuster, komentátor Lidových novin, na ČRo Plus.
Tvrdá protiepidemická opatření jsou politickým problémem ve větší části Evropy, nové mutace jsou postupně zjišťovány nejen v Rakousku, britská mutace koronaviru je stále častěji nacházena i v České republice.
Viroložka a poradkyně rakouské vlády Dorothee von Laerová navrhovala, aby Tyrolsko bylo odříznuto od zbytku světa tak, aby nedošlo k masivnímu šíření nákazy agresivnější mutací viru. Toto doporučení nakonec přijato nebylo, pro Tyrolsko ale budou platit nadále velice přísná protiepidemická opatření. Kromě apelu na ukončení nepodstatných cest do Tyrolska i na jeho území se regionální vláda nově uchýlí k častějším kontrolám v případě nošení roušek a dodržování rozestupů. Využití lanovek a vleků by podle agentury AP mělo být možné až po doložení negativního testu.
Celý text, který přinesl Seznam Zprávy, naleznete zde.
S velice pomalou reakcí na nové mutace viru se potýká Česká republika. Podle imunologa profesora Zdeňka Hela z Iniciativy Sníh české Ministerstvo zdravotnictví neudělalo pro monitorování takzvané britské mutace koronaviru až do 14. ledna nic. Situace pak podle něj není o nic lepší ani v únoru.