4. tisková zpráva: Rozvolnění by měl předcházet výrazný pokles virové nálože v populaci, upozorňuje Iniciativa Sníh

Praha 21. března 2021 – Odborníci Iniciativy Sníh poukazují na to, že budoucímu rozvolnění pandemických opatření by měl předcházet pokles na úroveň maximálně 100 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní (přibližně 1400 nových případů denně na celou ČR) v první fázi, ve druhé fázi na 50 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní (přibližně 700 nových případů denně). Pokud by začalo docházet k rozvolňování při vyšších hodnotách nových nákaz, dojde s velkou pravděpodobností ke vzedmutí nové vlny, neboť míra proočkovanosti i získané imunity není dostatečná, aby zabránila dalšímu šíření viru v populaci.

Tisková zpráva


Cílem Iniciativy Sníh je návrat k normálnímu životu včetně otevření škol, obchodů, restaurací, sportovních i kulturních zařízení, uvolnění pohybu na území státu i běžného mezinárodního turistického ruchu. Iniciativa Sníh nicméně varuje před tím, aby nedošlo k předčasnému rozvolnění opatření jako v polovině prosince, které způsobilo vlnu nových případů, tisíce úmrtí a opět zahltilo nemocnice. Při rozvolňování je nyní třeba zohlednit dominantní výskyt britské mutace, která je závažnější a nakažlivější, než byly mutace viru koncem minulého roku. Z tohoto objektivního důvodu si již nelze dovolit rozvolnit opatření předčasně. Motivací je pokles na takovou hladinu případů, která umožní nechat společnost otevřenou za podstatně mírnějších opatření až do letních měsíců, kdy převáží pozitivní efekt očkování a sezónnosti. Současně je nutné ulevit zdravotnictví, aby se mohlo ze situace zhoršené dostupnosti péče vrátit k běžnému provozu bez nutnosti odkladů elektivních výkonů. Podmínkou je také zvýšení kapacit testování (především PCR nebo prověřených AG testů), opětovné funkční trasování a karantény, což jsou v současnosti slabá místa protiepidemických opatření. Iniciativa Sníh v tomto ohledu apeluje na ministerstvo zdravotnictví a hygienickou službu, aby využívaly všech dostupných nástrojů a prostředků, které mají k dispozici.


„Podle nových výsledků uveřejněných v časopise British Medical Journal, britská varianta viru SARS-CoV-2 (B.1.1.7) vykazuje o 64 % vyšší smrtnost v porovnání s běžnou variantou. Snížení incidence pod 100 nových případů na 100 000 obyvatel za sedm dní nám umožní efektivně testovat a trasovat, včetně jihoafrické a brazilské varianty. Tyto varianty vykazuji nižší sensitivitu k ochrannému účinku vakcín a mohou způsobit vlnu reinfekcí u pacientů, kteří již nemocí covid-19 prošli,“

uvedl profesor Zdeněk Hel.


„Česko patří od poloviny prosince 2020 mezi země s nejvyšším počtem osob s potvrzeným onemocněním covid na obyvatele a od března 2021 rovněž mezi země světa s nejvyšším počtem úmrtí v souvislosti s covidem v přepočtu na obyvatele (denní počty úmrtí na covid jsou v Česku srovnatelné s počty 8krát lidnatějšího Německa; denní míra úmrtnosti 3krát vyšší než průměr za evropské země). V současné době se sice nacházíme těsně za vrcholem čtvrté vlny, denní počty úmrtí jsou ale enormně vysoké a nemocnice zcela přetížené. Zlepšování situace bude pomalé z několika hlavních důvodů:

(i) dominance britské mutace, která je virulentnější,

(ii) chodu průmyslu s nedostatečným testováním,

(iii) nedůsledného dodržování sociální distance,

(iv) neefektivního trasování.

Rychlejší zlepšení epidemické situace lze očekávat až od masivního proočkování,“

doplnila profesorka Dagmar Dzúrová.


„Zdravotníci zachránili desítky tisíc lidských životů, epidemii však sami zvládnout nedokážou. Chtěl bych apelovat na všechny občany, aby dodržovali protiepidemická opatření, nechali se očkovat a vydrželi až do finiše! Bohužel platí, že kdybychom byli na dva týdny uzavřeli továrny, mohli jsme mít lepší Velikonoce, ale to se nestalo a nemocnice budou dlouhou dobu plné. V poslední době také dochází ke sporům mezi různými skupinami lidí, nicméně naším společným nepřítelem je virus, ne lidé s jiným názorem. Pokud nás chcete symbolicky podpořit, můžete si namalovat na svůj respirátor malé červené srdíčko – srdíčko solidarity,“

vyzývá doktor Milan Kubek, prezident České lékařské komory.


„Je potřeba posílit a zacílit opatření, zejména trasování, karantény a izolace, abychom nemuseli během několika budoucích týdnů znovuzavádět či zpřísňovat plošná omezení. Imunita získaná proděláním onemocnění (tzv. promoření) podle stávajících poznatků přináší jen částečnou a dočasnou ochranu a nelze přehnaně spoléhat ani na přínos jarního oteplení. Cílená opatření jsou určitě levnější než náklady plošných omezení a ztráty jimi způsobené,"

dodává doc. Filip Křepelka.

Celý text TZ ke stažení zde.

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..