8. tisková zpráva Iniciativy Sníh k hrozbě v podobě nebezpečných variant viru

Praha 28. května 2021 – Iniciativa Sníh zveřejňuje svoje stanovisko k nebezpečným variantám viru SARS-CoV-2, které by mohly v budoucnu ohrozit epidemickou situaci v České republice.
Tisková zpráva Iniciativy Sníh

Cesta k bezpečnému létu a podzimu vede přes monitoring nebezpečných variant viru

Epidemická situace v ČR se nyní vyvíjí velmi příznivě a klesají počty nově nakažených i hospitalizovaných, a to i díky všem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. Je pravděpodobné, že tomu tak bude i nadále, pokud se včas podaří naočkovat dostatek obyvatel. Pro zajištění maximální bezpečnosti a udržení dobré epidemické situace je však třeba sledovat vznikající hrozby a vhodně na ně reagovat. Největší hrozbu nyní představují nebezpečné varianty viru SARS-CoV-2 (VOC = “variants of concern”).

Mezi VOC byla nově zařazena indická varianta B.1.617.2, která se nyní podle odhadů stává dominantní variantou ve Velké Británii [1]. Předběžné odhady naznačují, že by se B.1.617.2 mohla šířit až o 50 % rychleji než britská varianta B.1.1.7 [2], která byla dosud jedna z nejrychleji se šířících variant a postupně se stala dominantní jak v Evropě, tak v USA. Podle modelů SAGE by taková míra infekčnosti indické varianty mohla vést k nové vlně, srovnatelné či horší, než byla vlna zimní. Tento odhad pracuje s předpokladem, že vakcíny by proti indické variantě byly podobně účinné jako proti britské a počítá s plánovaným uvolňováním protiepidemických opatření [2,3]. Nejnovější výsledky navíc ukazují mírně sníženou účinnost vakcín proti indické variantě v porovnání s britskou variantou B.1.1.7 (dva týdny po druhé dávce) a pouze 33% účinnost proti příznakovému průběhu s indickou variantou 3 týdny po první dávce (kombinovaná data AstraZeneca Vaxzevria a Pfizer/BioNTech COMIRNATY) [4]. Pokud se aktuální odhady potvrdí, je pravděpodobné, že se indická varianta rozšíří i do dalších zemí Evropy, a je tedy důležité čas do té doby efektivně využít na co nejlepší přípravu a proočkování co nejvíce lidí oběma dávkami.

Hrozbu představuje například i jihoafrická varianta B.1.315, která do jisté míry obchází ochranu poskytnutou očkováním. Zdá se, že proti symptomatickému průběhu jihoafrickou variantou chrání vakcína AstraZeneca Vaxzevria zcela minimálně [5]. Účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech COMIRNATY se odhaduje na 75 % proti symptomatické infekci a až 100 % proti vážnému průběhu či úmrtí, pouze ale až dva týdny po druhé dávce [6].

Je důležité podnikat preventivní kroky

„Nyní jsme konečně v situaci, kdy se namísto drahých plošných opatření (jako je lockdown) můžeme soustředit na efektivní preventivní opatření, která jsou v porovnání s lockdownem výrazně levnější,“ uvádí dr. Ruth Tachezy. I podle dalších odborníků Iniciativy je důležité:

  1. Zásadně omezit import VOC ze zahraničí pomocí dostatečných opatření na hranicích Schengenu a na letištích.
  2. Výrazně lépe monitorovat VOC na území ČR pomocí sekvenování a tzv. diskriminační PCR. Co nejvíce laboratoří by mělo provádět diskriminační PCR a sledovat alespoň mutace E484K a L452R. Je zásadní navýšit počty sekvenací a zefektivnit celý systém sekvenování v ČR. Podle nejnovějších dat ECDC se ČR pohybuje na jednom z posledních míst v rámci Evropy v míře sekvenování (podle procenta sekvenovaných případů i počtu sekvenací na počet obyvatel) [7]. V roce 2021 bylo v ČR detekováno 53 případů jihoafrické varianty mezi 2139 sekvenovanými vzorky v databázi GISAID [8], přičemž podíl této varianty v sekvenovaných vzorcích v dubnu v ČR odpovídal předním příčkám zemí v EU/EEA [7]. V ČR je evidováno 13 případů indické varianty [8] a je pravděpodobné, že tato čísla budou narůstat. Navíc se zvýšenou mírou cestování v létě lze očekávat vyšší míru importu dalších variant.
  3. Sekvenování a diskriminační PCR jsou zásadní jak pro monitorování VOC na úrovni celé populace, tak především i cíleně pro kontrolu importů, reinfekcí, infekcí po vakcinaci, infekcí u malých dětí, hospitalizací u mladých lidí apod. Pouze tyto informace mohou pomoci odhalit ohniska VOC v ČR a efektivně je potlačit pomocí pečlivého trasování, genotypizace kontaktů a karantén. Vedle sekvenování samotného je zároveň důležité ukládat data v centrální databázi tak, aby bylo možné je korektně analyzovat a interpretovat. K tomu je třeba, aby byla data dostupná včas a včetně dostatečných anotací (např. oddělení vzorků z importů a vzorků pro populační statistiky).
  4. Nevyžadovat těžko opodstatněná opatření (například nošení respirátorů venku za nepřítomnosti dalších osob), ale soustředit se na cílená a preventivní opatření na základě nejnovějších dat a vědeckých výsledků.
  5. Co nejdříve plně naočkovat co nejvíce lidí oběma dávkami vakcín.
  6. Sledovat vývoj v zahraničí a podle toho upravovat strategii preventivních kroků.

„Doufáme, že se varovné odhady nenaplní, ale považujeme za důležité vůči takové možnosti podnikat preventivní kroky,“ poukazuje dr. Markéta Tomková, která připravila rešerši k této tiskové zprávě. „Exponenciální povaha šíření viru způsobuje, že je vždy výrazně levnější a efektivnější zavádět včasná cílená opatření než nechat incidenci vyrůst do vysokých hodnot, vedoucích k zaplnění nemocnic a drahým plošným opatřením, která mají navíc i mnoho dlouhodobých nepřímých důsledků,“ dodává dr. Daniel D. Novotný.  Například sekvenování 4000 vzorků měsíčně stojí odhadem 12 milionů CZK. Oproti tomu cena lockdownu je podle odborníků koroNERV přibližně 1–4 miliardy korun denně [9].

Upozornění: Tato tisková zpráva vychází z aktuálních vědeckých poznatků zveřejněných v relevantních vědeckých zdrojích, ovšem není vyloučeno, že v průběhu času se tyto poznatky vlivem nových dat a studií změní, proto mohou doznat změn i formulovaná doporučení.

Zdroje:

[1] PHE Technical briefing 13 (27 May 2021) https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/990177/Variants_of_Concern_VOC_Technical_Briefing_13_England.pdf   

[2] SAGE meeting situation update (13 May 2021) https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/988403/S1236_Eighty-nineth_SAGE.pdf  

[3] Road Map Scenarios and Sensitivity: Steps 3 and 4  https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/984533/S1229_Warwick_Road_Map_Scenarios_and_Sensitivity_Steps_3_and_4.pdf  

[4] PHE news (22 May 2021) https://www.gov.uk/government/news/vaccines-highly-effective-against-b-1-617-2-variant-after-2-doses  

[5] Madhi et al., NEJM (20 May 2021) https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2102214  

[6] Abu-Raddad et al., NEJM (5 May 2021) https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2104974  

[7] ECDC data on on SARS-CoV-2 variants in the EU/EEA (20 May 2021) https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/data-virus-variants-covid-19-eueea  

[8] Souhrnná zpráva NRL k 21.5.2021 http://www.szu.cz/uploads/Epidemiologie/Coronavirus/WGS_covid/2021_tydenni_hlaseni/WGS_CR_SARS_21_05_21.pdf

[9] Ekonomický deník, 19.10.2020 https://ekonomickydenik.cz/druha-vlna-nas-vyjde-desitky-miliard-pokud-budeme-mit-stesti/

Kontakt pro média

Jana Kulhánková (janakulhankova82@gmail.com, +420 608 563 563)

Daniel D. Novotný, Ph.D. (novotnyd@jcu.cz; + 420 608 606 411)

Zdeněk Hel, Ph.D. (zdenekhel@uabmc.edu)

Celá 8. tisková zpráva Iniciativy Sníh je ke stažení zde.

Jeden komentář

  1. Vážení, diky za Vaši práci.
    “Snih” a MeSES jsou asi jediná schopná, racionální a odborná uskupení stran coronaviru v naši zemi, kde je t.c. u moci Babisovsko – Hamackovska vláda nepoucitelnych diletantů,populistů, demagogu, lhářů a podvodníků .
    V malé nemocnici, kde jsem primářem interny, zemřelo mnoho desítek lidi na Covid. Někteří urcite diky místním diletantum- tzv. ředitelství a štábu jim vytvořeným, kteří sí take od odborníků poradit nenechali. Tahle podobnost prolíná všemi úrovněmi vedeni , úřednictva atd. , kteří v ČR ve velké většině případu sleduji vlastní zájmy, nikoliv veřejné.
    S upřímným pozdravem
    Filip Kersch

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..