Iniciativa Sníh zveřejňuje Celoevropský akční plán obrany proti novým variantám SARS-CoV-2 a komentuje aktuální situaci v Česku - Tisková konference 8.2.2021

Iniciativa Sníh dnes představila Celoevropský akční plán obrany proti novým variantám SARS-CoV-2, který byl formulován skupinou evropských vědců a otištěn v časopise The Lancet. Tento plán reaguje na rychlé šíření nových variant B.1.1.7 a B1.351, identifikovaných ve Velké Británii a v Jižní Africe, které zvyšují reprodukční číslo, mají vyšší smrtnost a jsou pravděpodobně odolnější (jihoafrická varianta) i proti aktuálním vakcínám.

logo Iniciativa Sníh horizontální

Autoři dále upozorňují, že: „pokud nebudou přijata opatření k zabránění šíření nových variant se selektivními výhodami, zvýší se počty případů a počet hospitalizovaných pacientů. Nárůst případů by mohl vést ke kolapsu systémů zdravotní péče.”

Základními doporučeními pro následující období je:
-dosáhnout a udržet nízký počet případů, spolu s jasnou strategií prevence
-monitorovat šíření virových variant
-zastavit virus na hranicích a chránit ohrožené
-zvýšit účinnost a rychlost očkování

Text Celoevropského akčního plánu obrany proti novým variantám SARS-CoV-2 naleznete zde.

Spoluautorem výzvy je i profesor Zdeněk Hel, který dodává, že aby byla tato opatření účinná, měla by být v evropských státech koordinovaná a synchronizovaná. Jako problém se ukazuje i rostoucí intolerance některých členů společnosti, na niž také reaguje:

„V žádném případě nebudeme tolerovat žádnou formu násilí, ať už verbální nebo fyzickou. Je třeba vést diskuzi sice kriticky, ale ve spřáteleném duchu. Více než před měsícem jsme upozorňovali, že nedostatečně monitorujeme nové mutace viru. Nyní přichází první výsledky z Národní referenční laboratoře pod vedením paní Jiřincové. Sekvenování a monitorování formou RT-PCR.
Dle předběžných dat, pan ministr zdravotnictví by měl uvést přesná čísla, já zmíním jen předběžná čísla, britská mutace byla přítomna v ČR už v prosinci 2020. Incidence britské mutace po celé ČR tvoří desítky procent, lokálně i nad 50 %. Britská mutace může být více patogenní. Virus se lépe váže na ACE2 receptor na somatických buňkách. Průnik do buněk tak může být rychlejší a imunitní systém na něj nemá čas zareagovat. Otázka podpory včetně finanční pro zdravotníky by měla být samozřejmá. Není způsob, jak britskou mutaci zastavit. V příštích týdnech můžeme očekávat velký nárůst. Africká mutace konverguje s britskou mutací a tím vzniká virus s vyšší rezistencí k protilátkám. Dochází ke snížení kapacity neutralizačních protilátek po vakcinaci (u africké mutace je snížena o 6–8 %). Budoucností jsou polyvalentní typy vakcín. Budeme se snažit omezit africkou mutaci viru, když už se to nepodařilo s britskou mutací, na území České republiky.

Veřejnost je unavená. Je naprosto naivní rozvolňovat krizová opatření, pokud nejsme připraveni virus zastavit. Musíme snížit incidenci a prevalenci viru. Vláda musí zveřejnit jasnou strategii v boji proti viru. Strategie současné vlády je mitigační. Jediné kritérium, které vláda používá, je zaplnění nemocnic. Proč jsou potřebná ochranná opatření, do kdy budou nutná, jak se připravujeme na uvolnění, aby nedošlo k opakované transmisi viru v populaci? Občané chtějí kooperovat, je tedy potřeba podporovat tuto spolupráci.

Testování jako způsob prevence: odběr bezbolestný, laboratorní vyšetření formou RT-PCR testů, zlevnění testů. Trasování v ČR nefunguje. Je třeba klást důraz na komunitní trasování – je v zájmu občanů, aby se trasovaly kontakty. E-Rouška a další aplikace jsou velice účinným nástrojem. Další z možností je omezit cestování, což zabrání šíření aktuálně britské mutace a pravděpodobně i africké mutace v budoucnosti. Zvýšit ochranu a podporu starších občanů. Každá krize dopadá na sociálně slabé skupiny. Podpořit občany v době karantény. Musíme zdůrazňovat občanům, aby se dívali na aerosolovou infekci jako na cigaretový kouř, který uniká přes roušku. Mezi členy domácnosti tedy nelze zabránit kontaktu, proto je třeba ihned nastoupit karanténu, která by měla být zakončena negativním testem.“

říká Zdeněk Hel

Prezident ČLK doktor Milan Kubek v této souvislosti upozornil na současný problém s vykazováním počtu pacientů s covidem-19 v českých nemocnicích, který zkresluje čísla udávaná ministerstvem zdravotnictví:

„V nemocnicích leží kvůli covidu-19 mnohem více pacientů, než kolik uvádí oficiální statistiky. Po určité době totiž pacienti hospitalizovaní kvůli covidu-19 jsou jako neinfekční ze statistiky vyřazováni bez ohledu na skutečnost, že jejich zdravotní stav způsobený nemocí covid-19 nadále vyžaduje hospitalizaci, a to často s různým stupněm podpory vitálních funkcí. Mají-li občané chápat důležitost protiepidemických opatření, pak musí dostávat pravdivé informace. Zlehčování vážnosti epidemie a lakování současné situace na růžovo nám nepomůže.“

Iniciativa Sníh znovu apeluje na zvýšení úrovně testování, a především jeho dostupnosti, přičemž upozorňuje na odlišnou úlohu jednotlivých druhů testů:

„Hlavní cestou k normálnímu fungování je maximálně testovat a kvalitně trasovat. Musíme si říci, jakou intenzitu testování a trasování ke zvládnutí epidemie potřebujeme a podle toho vybudovat kapacity, nikoli naopak. Jestliže je potřeba otestovat PCR testem jeden milion lidí denně, musí se pro to vybudovat kapacity. Připomínáme, že antigenní a PCR testy se liší co do účelu. Antigenní testy jsou určeny pro rychlé rozpoznání v daný okamžik vysoce nakažlivých osob (negativní výsledek platí řádově hodiny), tedy například pro třídění pacientů s covidem a bez covidu, nebo pro testování návštěvníků domova seniorů. Pro plošný preventivní screening bezpříznakových osob jsou určeny PCR testy (negativní výsledek platí řádově dva dny), které díky své vyšší citlivosti zachytí nákazu dříve a umožňují odběr či samo-odběr z úst. Antigenní i PCR testy pro screeningové účely by měly být propláceny ve stejné výši, a to z fondu mimo resort Ministerstva zdravotnictví,“

doplňuje profesor Jaroslav Flegr.

Iniciativa Sníh také podporuje co nejrychlejší zavedení testování ve firmách, například s možností proplácení zdravotními pojišťovnami, firmy by neměly čekat, ale začít testovat co nejdříve. Může to pomoci zachování nebo i obnovení mnoha provozů.

„Apelujeme na exekutivu jednotlivých firem, aby jasně vyjádřila směrem k zaměstnancům svou podporu nošení respirátorů, dezinfekce rukou a obojí pro zaměstnance zajistili. Může být vhodná doba provést změnu organizační struktury, kterou delší dobu odkládali, k více agilní organizaci, která umožní rychlejší reakce na budoucí exogenní šoky. Doporučuji zaměřit se spíše na týmovou excelenci oproti podporování osamocených hrdinů. U funkčních struktur se jeví jako vhodné vytvoření stálých týmů, kde je vždy celý tým zastupitelný jedním dalším týmem. Pokud se ještě nestalo, tak vytvořit virtuální týmy, které pracují na jediné komunikační platformě a za pomoci jediného cloudového řešení,“

podotýká doktor David Anthony Procházka.

Paní doktorka Ruth Tachezy se vyjádřila k situaci ve školách takto:


„Návrat dětí do škol musí být prioritou. Avšak v současné epidemiologické situaci je nemožný. Je tedy třeba se pokusit nejprve dodržováním karanténních opatření, motivací k jejich dodržování a pokračující vakcinací snížit množství hospitalizovaných a počet pozitivních v populaci. Zároveň velmi pečlivě připravit systém, který umožní návrat dětí do škol. Pravděpodobně nejrozumnější je začít návratem dětí na prvním stupni. Tyto děti obvykle učí jeden učitel a chodí do školy v místě bydliště, takže se takto minimálně navýší počet kontaktů, ať už přímo ve škole nebo při dojíždění do školy. Tyto děti asi navíc nejvíce trpí distanční výukou. Tento návrat do školy musí být podmíněný testováním v pravidelných intervalech. Ideálně na základě samo-odběru, například slin či výplachu dutiny ústní, s vyšetřením metodou RT PCR, která má dostatečnou citlivost. Dnes již umožnují modifikace postupu výrazné snížení cen testů. Zároveň bych upřednostnila vakcinaci učitelů alespoň ve věkové kategorii 60+. Návrat starších dětí do škol, především středních škol a vysokých škol (s výjimkou praktické výuky), bych zvažovala až po výrazném poklesu nálože viru v populaci.“

Anna Helová, DrPH, MA, MBA:


„Chtěla bych se krátce vyjádřit ke školám a otevírání. Zatím nebylo dokázáno, zda se děti nakazí ve školách nebo mimo školy. Co vidíme je, že když se školy otevřou, tak nastupuje negativní efekt: infikovaných začíná přibývat – přibývá kontaktů, meziškolních aktivit – to vše vyvolává zvýšení rizika přenosu. I když tedy nevidíme přímý efekt, tak lze konstatovat podle ukazatelů, že rychle stoupají nemocní v komunitě. Nedoporučuji rozvolnit, protože by se to opět rozběhlo. Ve světě probíhá forma vyučování stager – děti jsou rozděleny podle abecedy do několika skupin a jejich prezenční výuka probíhá po těchto skupinách jen nějaký vymezený den v týdnu. Personál je proškolený, počet dětí přítomných ve škole je nižší. Probíhá také hybridní výuka.“

Prof. Hel:


„Testování přednostně RT-PCR testy probíhající 2x týdně na školách.“

K právním aspektům současné situace se vyjádřil docent Filip Křepelka:

„Bez nouzového stavu (již páté prodloužení od 14. 2. musí schválit Poslanecká sněmovna) padnou tzv. krizová opatření vlády zakotvující stávající omezení v oblasti pohostinství, služeb, setkávání všeho druhu, obchodu, škol, mobility apod. potřebná pro zadržování hrozící další vlny, jež navíc může být kvůli mutacím ještě vážnější než ony podzimní a novoroční. Rychlé zavedení dalekosáhlých plošných omezení tzv. mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví je legislativně-technicky zvládnutelné, měla by však menší legitimitu. Pro následující měsíce s výhledem na celý rok 2021 by naopak byla žádoucí speciální legislativa (zákony) reflektující potřeby a podoby zadržování či brždění pandemie. Exekutivní opatření ztrácejí legitimitu. Zvláště v předvolebním období.“

prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc. :

„Řešíme otázku zdravotnickou a strategií. Klíčovým hráčem jsou také lidé – obyvatelé, podniky… Strategie je odvozeno od slova stratégos = vojevůdce. Chceme-li vyřešit epidemii, pak nejefektivnější je, když se zapojí i lidé, kteří potřebují vědět, kam se směřuje, věřit tomu, a mohou ten směr následovat. Zákonů může být klidně hodně, ale lidé musí být ochotni je dodržovat, proto je klíčové dobře komunikovat.“

Celý záznam z tiskové konference Iniciativy Sníh můžete sledovat zde.

O Iniciativě Sníh
Iniciativa Sníh je apolitické sdružení odborníků z Česka a zahraničí. Hlavním cílem této platformy je společně hledat co nejlepší řešení v boji s pandemií a přinášet pravdivé a objektivní informace napříč širokého spektra vědních oborů, s úctou k životu a lidské důstojnosti. Iniciativa vychází z principů John Snow memoranda, které se opírá o konsensus vědeckých poznatků o onemocnění Covid-19 a vyslovuje se pro strategii důsledného potlačování epidemie viru SARS-CoV-2.


www.iniciativa-snih.cz


Za iniciativu, mimo jiné: Prof. RNDr. Zdeněk Hel, Ph.D., MUDr. Jaromír Šrámek, PhDr. David Černý, Ph.D., MUDr. Michal Sojka, RNDr. Klára Hulíková Tesárková, Ph.D., Prof. RNDr. Ivan Hirsch, CSc., prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc., doc. JUDr. Filip Křepelka, Ph.D., Daniel D. Novotný, Ph.D., Prof. RNDr. Václav Hořejší, CSc., Prof. RNDr. Jaroslav Flegr, CSc., MUDr. Milan Kubek, PhDr. Petr Jedlička, PhDr. David Anthony Procházka, Ph.D. MBA, MSc, CSc., Anna Helová, DrPH, MA, MBA, Mgr. Jindřich Vobořil, Pg.Dip., Prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc., Prof. RNDr. Dagmar Dzúrová, CSc., RNDr. Ruth Tachezy, Ph.D., Prof. MUDr. Ladislav Machala, Ph.D., Ing. René Levínský, Ph.D, Prof. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., Doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D., doc. RNDr. Jiří Hrdý, Ph.D., MUDr. Petr Smejkal, Jan Kulveit, Ph.D., prof. MUDr. Mgr. Milan Raška, Ph.D.


Kontakt pro média
Jana Kulhánková (info@iniciativa-snih.cz, +420 608 563 563)
Daniel D. Novotný, Ph.D. (novotnyd@jcu.cz; + 420 608 606 411)
Zdeněk Hel, Ph.D. (zdenekhel@uabmc.edu)

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..