Jak (ne)zvládáme mutace v Česku v roce 2021

Periodikum Zprávy se ve svém článku z 2. 5. 2021 poměrně podrobně zabývá problematikou mutací koronaviru, které se zcela samozřejmě nevyhýbají ani naší zemi. V textu se k tomuto vyjadřuje biochemik Jan Konvalinka, viroložka Ruth Tachezy, členové Iniciativy Sníh, a Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Slovo dali autoři článku také ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi.

Foto: Deník N

„Připadá mi zoufalé, jak stále dokola děláme stejné chyby. Šetříme tam, kde bychom neměli, a ztrácíme drahocenný čas. Tady jde nejen o zdraví, ale doslova o národní bezpečnost. Pokud nebudeme kontrolovat výskyt mutací koronaviru v Česku, stane se z nás nebezpečný, nedůvěryhodný soused, se všemi důsledky pro cestování, zahraniční obchod a tak dále,“

říká v článku mimo jiné Jan Konvalinka.

Jak je patrno z ověřitelných informací, na našem území byly zachyceny mutace, které mohou být velice zákeřné. Opatření, která jsou v tomto směru přijímána, jsou však často opožděná a nedostatečná. Odborníci se shodují na tom, že neexistuje dostatečná a efektivní kontrola osob na příjezdu do ČR.

„Zatím je to tak, že to děláme úplně na vlastní konto. A samozřejmě peníze dochází. Jestli se to nevyřeší, budeme s tím muset skončit,“

shoduje se s Ruth Tachezy Jan Pačes v odpovědi na otázku, jak je pokryto financování, a uvádí i to, že zkoumání mutací provádějí vědci prakticky ve svém volném čase a zadarmo.

„Podíváme se na to a určitě se budeme snažit, aby za tu práci byla dána i příslušná odměna,“ 

reaguje na otázku financí ministr zdravotnictví Petr Arenberger.

Není možné ochránit občany, když odpovědná místa nezajistí zázemí. Jedná se o důležitou součást boje s pandemií a není nač čekat a váhat, zda se tato záležitost podpoří. Navíc není stále dostatek vzorků a značně drhne i logistika.

V této chvíli to vypadá, že se snad věci posunou k lepšímu. Ale bez součinnosti státu s vědeckou komunitou, bez včasných a přesných informací ze strany Státního zdravotního ústavu a jasně srozumitelné strategie plošné detekce známých mutací nemůžeme doufat v příliš optimistické výhledy.

Celý text článku pod titulkem „Odhalování mutací Česko nezvládá. ‚Ztrácíme drahocenný čas,‘ říká vědec“ nabízíme zde.

Jeden komentář

  1. Dobrý den, bylo by možné nějak usilovat o uzavření hranic? Politici chtějí povolit cestování očkovaným bez testu a karantény, oni ale mohou být přenašeči. Je úplně jedno, jaká děláme opatření, když si sem vozíme mutace. V Německu je 98 případů brazilské varianty, jsem přesvědčen, že by hranice měly být uzavřeny, každý by měl mít povinně přísně hlídanou karanténu, i ten, kdo v Německu pracuje. V Brazílii totiž tvoří mladší čtyřiceti let 52% hospitalizovaných. Nestojím o to, aby tu zbytečně umírali mladí lidé. Bohužel to je jen otázka času, když pendleři beztrestně překračují hranice bez karantény, jako to funguje třeba v Thajsku, Vietnamu, Austrálii či i mnohých chudých afrických zemích, kde každý i jejich občan je při příchodu do země v přísně hlídané karanténě.
    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lineage_P.1

    https://www.ndtv.com/world-news/brazil-now-has-more-young-than-old-covid-19-patients-in-icus-2411355?amp=1&akamai-rum=off

    https://transparencia.registrocivil.org.br/especial-covid#prazos

Zveřejnit odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..